Droga Transfogaraska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szosa Transfogaraska)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DK7C
Długość 151 km
Okręgi Argeș,
Sibiu
Mapa
Mapa DK7C
Zdjęcie
Lacul Bâlea
Lacul Bâlea

Droga Transfogaraska lub Trasa Transfogarska[1] (rum. Transfăgărășan) – nazwa drogi krajowej DN7C w Rumunii. Najwyżej po Transalpinie położona droga Rumunii – osiąga 2034 m n.p.m.

Mapa ukształtowania terenu Rumunii, Karpaty rozdzielają Siedmiogród i Wołoszczyznę

Droga Transfogaraska przecina z północy na południe Góry Fogaraskie / (rum. Munții Făgăraș) – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat, między ich dwoma najwyższymi szczytami – Moldoveanu i Negoiu. Łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie (na północy) i Pitești na Wołoszczyźnie (na południu). Siedmiogród i Wołoszczyzna są rozdzielone równoleżnikowo przez Karpaty Południowe. Droga najbardziej spektakularnie prezentuje się od strony północnej. Przy trasie od strony południowej znajdują się liczne atrakcje – między innymi zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poienari należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli). Przy drodze działa kilka hoteli i schronisk. Na trasie znajduje się pięć wiaduktów, kilka mniejszych tuneli oraz liczne zakręty. W najwyższym punkcie znajduje się jezioro Bâlea i najdłuższy tunel w Rumunii (884 m) przecinający łańcuch górski.

Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja) z powodu śniegu i wiatrów.

Droga Transfogaraska została zbudowana w latach 19701974 za czasów Nicolae Ceaușescu. Początkowo miała znaczenie militarne. Podczas jej budowy wykorzystano miliardowe sumy pieniędzy i 6 milionów kilogramów dynamitu. 40 budujących ją żołnierzy straciło życie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 22. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw. pot.gov.pl, 29 listopada 2014. [dostęp 2015-04-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]