Zamek w Gjirokastrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek w Gjirokastrze
Obiekt zabytkowy nr rej. X0434
Zamek w Gjirokastrze
Państwo  Albania
Miejscowość Gjirokastra
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy XII wiek
Zniszczono XVIII wiek
Odbudowano 1812
Położenie na mapie Albanii
Mapa lokalizacyjna Albanii
Zamek w Gjirokastrze
Zamek w Gjirokastrze
Ziemia40°04′26″N 20°08′28″E/40,074000 20,141000

Zamek w Gjirokastrze (alb. Kalaja e Gjirokastrës) – zamek w Gjirokastrze, w południowo-zachodniej Albanii.

Zamek jest ulokowany na wysokim skalistym wzniesieniu, dominującym nad południową, starą częścią miasta. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu wzniesiono w tym miejscu w XII wieku. Stanowił ważny ośrodek władzy w Despotacie Epiru, w czasach Gjina Bua Spaty. W 1417 twierdza została zdobyta przez Turków osmańskich, po krótkim oblężeniu. Obszerny opis zamku pozostawił w swoich relacjach z Bałkanów Ewlija Czelebi, który odwiedził go w 1672.

Z czasem popadł w ruinę, ale został odbudowany po 1812 przez Alego Paszę. Jest jedną z największych zachowanych twierdz na ziemiach albańskich, otoczonych przez pięć wież, do jej murów przylega wieża zegarowa i cerkiew. W okresie rządów Ahmeda Zogu pełnił funkcję więzienia. Po 1944 przetrzymywano w nim więźniów politycznych.

Współcześnie zamek jest otwarty dla zwiedzających. W jego murach znajduje się muzeum militariów z okresu II wojny światowej oraz szczątki amerykańskiego samolotu zwiadowczego Lockheed T-33, który w 1957 lądował awaryjnie na terytorium Albanii. Na dziedzińcu zamku corocznie odbywa się festiwal folklorystyczny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]