Zamek w Loches

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Loches
Symbol zabytku nr rej. PA00097821
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Loches

Właściciel

gmina Loches

Położenie na mapie Indre i Loara
Mapa konturowa Indre i Loara, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Loches”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Loches”
Położenie na mapie Regionu Centralnego-Doliny Loary
Mapa konturowa Regionu Centralnego-Doliny Loary, blisko centrum po lewej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Loches”
Ziemia47°07′37″N 0°59′54″E/47,126944 0,998333
Strona internetowa

Zamek w Loches (fr. Château de Loches) – zamek w miejscowości Loches we Francji położony w departamencie Indre. Zaliczany do Zamków nad Loarą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek został zaprojektowany, zbudowany a później zamieszkany przez króla Anglii, Henryka II oraz jego syna Ryszarda Lwie Serce. W XII wieku zamek był obiektem ataków ze strony wojsk króla Francji, Filipa II Augusta, który toczył wojnę o kontrolę nad Francją. Zamek został ostatecznie zdobyty przez siły Filipa w 1205 roku. Natychmiast po zdobyciu Château de Loches, rozpoczęły się pracę nad rozbudowaniem fortyfikacji zamku oraz innych obiektów militarnych w tym m.in. zbudowano liczne stołpy.

Zamek w Loches stał się ulubioną rezydencją króla Karola VII Walezjusza, który oddał posiadłość swojej metresie Agnès Sorel jako jej osobistą rezydencję. Następnie zamek wszedł w posiadanie delfina i późniejszego króla Francji, Ludwika XI Walezjusza, który zamienił posiadłość w więzienie stanowe a sam przeprowadził się do Zamku w Amboise.

Podczas Rewolucji amerykańskiej, Francja wspierała kolonistów finansowo oraz militarnie w walce z Anglią. Wówczas król Francji, Ludwik XVI zamienił lochy zamku jako więzienie dla wziętych do niewoli angielskich żołnierzy.

W trakcie trwania Rewolucji francuskiej zamek został skonfiskowany przez rewolucjonistów po czym uległ znacznemu zniszczeniu. W 1806 roku, rozpoczęły się pierwsze prace restauracyjne lecz do dnia dzisiejszego nie udało się zrekonstruować stanu zamku z czasów przed zniszczeniem.

Zamek w Loches jest własnością gminy Loches i jest w pełni dostępny do publicznego zwiedzania wraz z romańskim kościołem pod wezwaniem Saint-Ours.

Od 1861 roku Château de Loches posiada status monumentu historycznego i jest objęty pomocą oraz ochroną Francuskiego Ministerstwa Kultury.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]