Zamek w Poběžovicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Poběžovicach
Ilustracja
Widok od wschodu
Państwo

 Czechy

Kraj

 pilzneński

Miejscowość

Poběžovice

Adres

Šandova 1, 345 22 Poběžovice, Czechy

Styl architektoniczny

renesans, barok

Inwestor

Dobrohost z Ronšperka

Ukończenie budowy

XV wiek

Ważniejsze przebudowy

1682-1695

Pierwszy właściciel

Dobrohost z Ronšperka

Kolejni właściciele

Heinrich Coudenhove-Kalergi

Położenie na mapie kraju pilzneńskiego
Mapa konturowa kraju pilzneńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Poběžovicach”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Poběžovicach”
Ziemia49°30′40,6289″N 12°48′12,5309″E/49,511286 12,803481

Zamek w Poběžovicach (niem. Ronsperg, Ronsperg) – zamek zlokalizowany w centrum czeskiego miasta Poběžovice (kraj pilzneński).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama główna

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, ale jest prawdopodobne, że obiekt stał tu już wcześniej (według niektórych źródeł w miejscu dzisiejszej plebanii, a według innych w obecnym miejscu i został przebudowany na zamek przez Dobrohosta z Ronšperka, który został właścicielem majątku w 1459 i posiadał go aż do swojej śmierci w 1506)[1].

Za czasów Piotra ze Švamberka (w 1620), przed bitwą na Białej Górze, zamek i miasto zostały zaatakowane przez wojska cesarskie i spustoszone. W 1662 zamek wszedł w posiadanie namiestnika pilzneńskiego Matyáša Bohumíra z Venušvic, który w latach 1682–1695 przekształcił zamek na barokowy pałac. Budynek ujednolicono i wybudowano dziedziniec z arkadami oraz balkonami. Dalsze przebudowy miały miejsce w XVIII wieku. W czasie I wojny śląskiej zamek pełnił funkcję infirmerii[1]. Na zamku, jako nauczyciel muzyki, pracował Bedřich Smetana[2].

Do 1945 właścicielami zamku byli Coudenhove. W czasie ich zarządu zbudowano neorenesansową bramę łączącą zamek z fortem i podwyższono wieżę zamkową. Baron Heinrich Coudenhove-Kalergi (1859–1906), który podróżował do wielu krajów jako ambasador, poślubił japonkę, Mitsuko Aoyama (córkę kupca). Mieszkali oni na zamku i mieli siedmioro dzieci. Jeden z ich synów, Richard Nicolas Coudenhove-Kalergi, przeszedł do historii jako twórca idei zjednoczonej Europy[1].

Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa i przez krótki czas funkcjonował tu garnizon Straży Granicznej. Po jego odejściu obiekt popadł w ruinę. W latach 80. XX wieku był przeznaczony do rozbiórki, do czego nie doszło. Po 1989 budowlę częściowo wyremontowano[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do zamku prowadzi niebieski szlak pieszy z Valtířova do Mířkova[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Hrady.cz, Poběžovice
  2. Hrady.cz, Poběžovice. Ronsperg, Ronsperg
  3. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2021-12-23].