Zamki pustynne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa jeszcze istniejących zamków pustynnych

Zamki pustynne – szereg zamków i twierdz rozproszonych na pustyniach Jordanii. Większość istniejących jeszcze zamków leży na wschód od stolicy Jordanii Ammanu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamki zostały wybudowane między VII i VIII wiekiem, głównie w latach 660-750 w czasie panowania kalifów z dynastii Umajjadów, którzy w 661 r. uczynili Damaszek swoją nową stolicą. Ich funkcje i cele nie są do dzisiaj ostatecznie wyjaśnione. Służyły przypuszczalnie jako punkty obronne, do celów rolniczych i gospodarczych, jako miejsca spotkań Beduinów (między sobą i z umajjadzkimi gubernatorami), badija (miejsca schronienia dla szlachty) lub jako karawanseraje. Część zamków budowano na szczątkach starszych budowli, a część w nowych miejscach.

Podobne świeckie budowle znajdują się w Palestynie i Syrii, jak pałac Hiszama koło Jerycha, zespół Chirbat al-Minja nad Jeziorem Tyberiadzkim, czy Kasr al-Hajr asz-Szarki na Pustyni Syryjskiej. Umajjadzkie zespoły pałacowe stanowią przykłady wczesnej sztuki i architektury islamu.

Jedynym znanym abbasydzkim zamkiem pustynnym jest Kasr al-Uchajdir[1].

Budowle[edytuj | edytuj kod]

Kasr Amra

Większość budowli jest dzisiaj zniszczona, zwykle wskutek częstych trzęsień ziemi. Do najlepiej zachowanych lub odrestaurowanych należą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Northedge, Alastair E.: ʿAbbāsid art and architecture. Encyclopaedia of Islam. Third Edition. [dostęp 2016-11-11]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Frank Rainer Scheck: Jordanien. Völker und Kulturen zwischen Jordan und Rotem Meer (Jordania: Ludy i kultury między Jordanem i Morzem Czerwonym). 6. Aufl. DuMont Reiseverlag, Ostfildern 2011, ISBN 3-7701-3979-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]