Zasadnicza służba wojskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kod literowy ZSW jest również oznaczeniem Świnoujścia na polskich tablicach rejestracyjnych

Zasadnicza służba wojskowa – w Polsce forma odbywania czynnej służby wojskowej. Została prawnie zawieszona 1 stycznia 2010[1].

Kwalifikacja wojskowa[edytuj]

Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat, są ewidencjonowani za pomocą numeru PESEL w urzędach gmin. Rejestracje przeprowadzają wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci) miast. Rejestracja ta odbywa się bez udziału osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej. Natomiast mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat (podlegający kwalifikacji wojskowej), są zobowiązani stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym miejscu i terminie.

Stawienie się do kwalifikacji wojskowej obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem) miasta, powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. Po wyznaczeniu kategorii zdrowia wszyscy podlegający kwalifikacji wojskowej zostają automatycznie przenoszeni do rezerwy mobilizacyjnej. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej trwa do końca roku kalendarzowego, w którym poborowy kończy 24 lata.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn mężczyźni nie stawili się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, są zobowiązani zgłosić się do WKU właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

Obowiązek ten trwa do 60. roku życia.

Odbywanie służby[edytuj]

Służbę zasadniczą odbywa się w zasadzie w jednym nieprzerwanym okresie. Można ją odbywać także nadterminowo przez okres od 1 do 7 lat na podstawie dobrowolnego zgłoszenia.

Ochotnicza służba wojskowa[edytuj]

Do zasadniczej służby wojskowej należy zgłosić się ochotniczo, w innym przypadku poborowy zostaje przeniesiony do rezerwy. W celu odbycia służby wojskowej w tym trybie trzeba mieć ukończone 18 lat oraz kategorię zdrowia "A", która oznacza zdolność do służby wojskowej.

Ochotnicy podlegają powołaniu do służby w terminie uzgodnionym z wojskowym komendantem uzupełnień. Mają oni prawo wyboru miejsca pełnienia służby i rodzaju wojska, jeżeli tylko spełniają warunki wymagane do odbywania służby w wybranej przez siebie jednostce wojskowej.

Zawieszenie poboru[edytuj]

Ostatni pobór do wojska odbył się w roku 2008, a ostatnie wcielenie do wojska w ramach tego poboru od 2 do 4 grudnia 2008. Później poborów nie było, ponieważ 9 stycznia 2009 r. Sejm dokonał nowelizacji odpowiedniej ustawy (obowiązuje od 11 lutego 2009 r.). Zwolnienie z zasadniczej służby wojskowej ostatnich poborowych odbyło się w sierpniu 2009 r.[2]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy