Zbigniew Czajkowski-Dębczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polskiego kaprala. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu.
Zbigniew Czajkowski-Dębczyński
Deivir
Ilustracja
Zbigniew Czajkowski-Dębczyński - fotografia z lat młodzieńczych
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia 20 października 1926
Warszawa
Data i miejsce śmierci 20 października 1999
Londyn
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
powstanie warszawskie
Późniejsza praca dyrektor fabryki aparatów elektronowych

Zbigniew Czajkowski-Dębczyński ps. Deivir (ur. 20 października 1926 w Warszawie[1], zm. 20 października 1999 w Londynie[2]) – kapral Armii Krajowej, powstaniec warszawski, żołnierz III plutonu 3. kompanii batalionu Parasol, inżynier.

W czasie okupacji hitlerowskiej uczył się na tajnych kompletach w gimnazjum im. Lelewela. Od 1942 działał w podziemnym harcerstwie (początkowo w Bojowych Szkołach, później w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów). Następnie, po reorganizacji w 1943, został żołnierzem batalionu Parasol. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, pod pseudonimem "Deivir". Od 1 sierpnia 1944 dowódca drużyny. Jego przełożonym był poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Zbigniew Czajkowski-Dębczyński był świadkiem jego śmierci. Napisał wspomnienia zatytułowane Dziennik powstańca, poświęcone przeżyciom powstańczym.

Po powstaniu znalazł się w niemieckim obozie jenieckim w Sandbostel. W 1947 wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Tam rozpoczął studia i pracę w branży elektronicznej i założył dobrze prosperującą firmę "Servotest".

Pochowany w Warszawie, na Powązkach Wojskowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Stachiewicz: "Parasol". Dzieje Oddziału do Zadań Specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1991, s. 766. ISBN 83-211-0273-5.
  2. Zbigniew Czajkowski-Dębczyński - Nota, Biografia. I-Książka. Internetowa baza informacji o książkach. [dostęp 2011-03-23].