Zbigniew Pruszak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Pruszak
Data i miejsce urodzenia

6 marca 1947
Mała Komorza

Data śmierci

2 maja 2018

Miejsce spoczynku

Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku

Zawód, zajęcie

specjalista inżynierii brzegów morskich, oceanograf

Miejsce zamieszkania

Gdańsk

Narodowość

polska

Tytuł naukowy

Profesor zwyczajny

Alma Mater

Politechnika Gdańska

Uczelnia

Instytut Budownictwa Wodnego PAN

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Zbigniew Pruszak (ur. 6 marca 1947 w Małej Komorzy, zm. 2 maja 2018) – polski specjalista w zakresie inżynierii morskiej strefy brzegowej i oceanografii fizycznej, profesor Instytutu Budownictwa Wodnego PAN.

Absolwent Wydziału Budownictwa Wodnego i Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 1977 pracował w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN, gdzie w tym samym roku obronił pracę doktorską pt. Procesy formowania się rozwoju i zanikania małych form dennych w oscylacyjnym ruchu cieczy. W 1990 habilitował się na podstawie pracy Ruch rumowiska oraz przebudowa dna morskiego w kierunku poprzecznym do brzegu. W 2000 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego[1]. Od 1998 był kierownikiem jego Zakładu Mechaniki i Inżynierii Brzegów. Do jego zainteresowań naukowych należały: morska inżynieria brzegowa, oceanografia fizyczna i ochrona środowiska morskiego. W 1979 wziął udział w III Polskiej Wyprawie Antarktycznej, w czasie której prowadził badania m.in. w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Uczestniczył także w programach badawczych Instytutu Badań Morza Uniwersytetu w Hamburgu i Instytutu Mechaniki w Hanoi (w dziedzinie badań delty Rzeki Czerwonej i ochrony brzegów morskich w jej rejonie)[2].

Należał do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał w Radzie Naukowej Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i Komitecie Badań Morza PAN. Był członkiem redakcji pisma Inżynieria Morska i Geotechnika oraz rady programowej czasopisma Geoinżynieria: Drogi, Mosty, Tunele[3]. Autor lub współautor około 150 artykułów naukowych oraz 8 książek.

Pochowany na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (rejon IX-taras III-2-44)[4].

Grób prof. Zbigniewa Pruszaka na cmentarzu Srebrzysko

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • nagroda naukowa Ministra Ochrony Środowiska za książkę Zasady dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NOMINACJE PROFESORSKIE. prezydent.pl. [dostęp 2020-01-16].
  2. Zbigniew Pruszak – Instytut Budownictwa Wodnego PAN. inzynieria.com. [dostęp 2020-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-23)].
  3. Ostrowski Rafał: Professor Zbigniew Pruszak (1947-2018). researchgate.net. [dostęp 2020-01-16].
  4. Zbigniew Pruszak. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 2020-01-16].