Zbiornik Przykona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykona
Ilustracja
Panorama zbiornika i tablica na głazie pamiątkowym
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Słomów Kościelny

Morfometria
Powierzchnia

135–140 ha

Głębokość
• maksymalna


6[1] m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

zbiornik powyrobiskowy

Położenie na mapie gminy Przykona
Mapa konturowa gminy Przykona, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Przykona”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Przykona”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Przykona”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Przykona”
Ziemia52°00′20″N 18°39′20″E/52,005556 18,655556

Zbiornik Przykona – sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Słomowa Kościelnego, przy drodze powiatowej nr 4506.

Zbiornik powstał w efekcie rekultywacji wyrobisk należących do Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Ukończony w 2004. Ma powierzchnię 140 ha. Znajduje się na nim wyspa o powierzchni 3 ha. Wykorzystywany jest w celach rekreacyjnych, jako źródło wody przeciwpożarowej, poprawia lokalny mikroklimat, a także zapewnia siedliska ptakom i rybom. Przy południowym i wschodnim brzegu znajdują się piaszczyste plaże, kąpieliska, trzy pomosty (jeden z platformą estradową i dwa do cumowania sprzętu wodnego), stanowiska wędkarskie, boiska do siatkówki i koszykówki oraz parkingi. Latem działają wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz stanica harcerska. Na akwenie istnieją warunki do uprawiania windsurfingu.

Dominujące gatunki ryb to: amur, karaś, karp, leszcz, lin, okoń europejski, sandacz i szczupak[1].

W sąsiedztwie zbiornika znajdują się rozległe kompleksy leśne (2881 ha) o dużych walorach przyrodniczych i zróżnicowanych ekosystemach, stanowiące tereny spacerowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Powiat turecki – mapa turystyczna wraz z treścią merytoryczną, TopMapa, Poznań, 2009, ISBN 978-83-7445-058-4.
  • Powiat turecki (folder turystyczny), Starostwo Powiatowe w Turku