Zbiornik Radzyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radzyny
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kaźmierz, Radzyny, Myszkowo, Przyborowo

Wysokość lustra

69[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

109[2] ha

Głębokość
• maksymalna


3,1[2] m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Sama

Rzeki wypływające

Sama

Rodzaj jeziora

zbiornik zaporowy

Położenie na mapie gminy Kaźmierz
Mapa konturowa gminy Kaźmierz, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Radzyny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Radzyny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Radzyny”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Radzyny”
Ziemia52°32′32″N 16°34′33″E/52,542222 16,575833

Zbiornik Radzynyzbiornik retencyjny na rzece Samie, zlokalizowany w gminie Kaźmierz i gminie Szamotuły, na północ od Kaźmierza.

Zbudowany w latach 1998-2000 z wykorzystaniem naturalnej doliny rzeki. Składa się z dwóch zapór i powstałych dzięki nim połączonych ze sobą zbiorników. Zapora czołowa ma dł. 385 m i piętrzy wodę na wys. 6,8 m. Zapora nr 2 ma dł. 239 m i piętrzy wodę na wys. 2,3 m. Pierwszy zbiornik ma pow. 80 ha i maksymalna głębokość 3,1 m, natomiast drugi zbiornik jest znacznie mniejszy i płytszy; ma pow. 29 ha i maksymalna głębokość 1,4 m. Całkowita objętość obu zbiorników wynosi 2,88 mln m³[2].

Radzyny są od momentu powstania intensywnie zarybiane. Dominujące ryby to: jaź, karaś, karp, leszcz, okoń europejski, płoć, szczupak i ukleja[3]. Jezioro otacza Las Radzyński, porastający falistą wysoczyznę, złożony głównie z borów sosnowych o dużej wartości przyrodniczej[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Panorama Zbiornika Radzyny
Panorama Zbiornika Radzyny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według: http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
  2. a b c R.Krygiel, P.Mordal, Vademecum Krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, PTTK Oddział w Szamotułach, Szamotuły 2002, s. 104
  3. Zalew Radzyny koło Kazimierza Wlkp. - łowisko wędkarskie wedkuje.pl
  4. http://www.kazmierz.pl/asp/pliki/aaaaaaktualnosci/aktualizacja_pos_gm._kazmierz.pdf

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]