Zbiornik Zapora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zapora
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Rzeka

Brda

Data uruchomienia

1848

Pojemność całkowita

16,2 mln m³

Powierzchnia

10,5 km²

Wysokość zapory

12 m

Funkcja

energetyczno-turystyczna

Położenie na mapie gminy Czersk
Mapa konturowa gminy Czersk, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora”
Ziemia53°47′38″N 17°40′32″E/53,793889 17,675556

Zapora[1], Zbiornik Zapora (Mylof) (kaszb. Jezoro Mylof) – sztuczny zbiornik wodny na rzece Brdzie w Polsce, położony na obszarze kompleksu leśnego Borów Tucholskich w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, na terenie gminy Czersk w miejscowości Zapora.

Zbiornik został utworzony w roku 1848 (najstarszy sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski, stworzony do celów gospodarczych) i obejmuje powierzchnię 10,5 km², stanowiącą poszerzone koryto rzeki Brdy. Zbiornik spełnia funkcje energetyczne (elektrownia wodna „Mylof”) i rekreacyjno-turystyczne (szlak turystycznych spływów kajakowych rzeką Brdą). Zintegrowana zapora wodna rozdziela wody Brdy na koryto starorzecza i Wielkiego Kanału Brdy (utworzonego w celu nawodnienia wykarczowanego w XIX wieku obszaru Borów Tucholskich – zwanego Czerskimi Łąkami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Balon, J. Desperak, Tablice geograficzne, Warszawa 2003.
  • MK. Jeleniewski, Z biegiem lat z biegiem Brdy, Bydgoszcz 2002 s. 10.