Zbiorniki wodne w Radzanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiorniki wodne w Radzanowie
Rogowy, Duży Ogrodowy, Piaskowy, Radzanów
Ilustracja
Widok ogólny zbiornika Radzanów z północnego brzegu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Radzanów

Morfometria
Powierzchnia

11 ha (Radzanów)

Hydrologia
Rodzaj jeziora

zbiornik zaporowy

Położenie na mapie gminy Busko-Zdrój
Mapa konturowa gminy Busko-Zdrój, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiorniki wodne w Radzanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiorniki wodne w Radzanowie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiorniki wodne w Radzanowie”
Położenie na mapie powiatu buskiego
Mapa konturowa powiatu buskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiorniki wodne w Radzanowie”
Ziemia50°26′02,3″N 20°45′04,9″E/50,433972 20,751361

Zbiorniki wodne w Radzanowie – zespół czterech sztucznych zbiorników wodnych zlokalizowanych na północ od Radzanowa (powiat buski, województwo świętokrzyskie), w odległości około trzech kilometrów na południe od Parku Zdrojowego w Busku Zdroju[1].

Na zespół składają się, począwszy od zachodu: Staw Rogowy, Staw Duży Ogrodowy[2], Staw Piaskowy i zbiornik rekreacyjny Radzanów[3][4].

Zbiornik Radzanów o powierzchni 11 hektarów[5] powstał w  2010[1]. Obecnie mogą z niego korzystać jedynie wędkarze, gdyż kąpiel w nim jest zabroniona z uwagi na zły stan wód[1]. Akwen jest zarybiany i pozostaje w zarządzie Koła Wędkarskiego z Buska-Zdroju, stanowiąc jego wodę wewnętrzną. Na zbiorniku rozgrywane są zawody wędkarskie. Wolno tu uprawiać wędkarstwo spławikowo-gruntowe, spinningowe, podlodowe, muchowe[3]. Dominującymi rybami są karp, karaś i leszcz. W wodach zbiornika żyją też płocie, okonie, szczupaki, sandacze, sumy[5], amury, liny i tołpygi[3]. Do terenu zbiornika przylega obszar rekreacyjny z boiskiem do piłki plażowej i wypożyczalnią sprzętu wodno-rekreacyjnego. Znajduje się tu także mała gastronomia, toalety i pomieszczenia socjalne[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tereny koło zbiornika w Radzanowie wymagają modernizacji [online], Radio Kielce [dostęp 2020-08-13] (pol.).
  2. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2020-08-13].
  3. a b c Regulamin Radzanowa - Busko-Zdrój - strona Koło PZW Busko-Zdrój - wedkuje.pl [online], busko-zdroj.wedkuje.pl [dostęp 2020-08-13].
  4. Radzanów - Kąpielisko w Radzanowie. Atrakcje turystyczne Radzanowa. Ciekawe miejsca Radzanowa [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2020-08-13].
  5. a b Wędkowanie na Ponidziu [online], Wędkowanie na Ponidziu [dostęp 2020-08-13] (pol.).
  6. r, Zbiornik rekreacyjny w Radzanowie [online], atrakcje.busko.pl [dostęp 2020-08-13] (pol.).