Zdarzenie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdarzenie
The Happening
ilustracja
Gatunek

thriller SF

Rok produkcji

2008

Data premiery

13 czerwca 2008

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Indie

Język

angielski

Czas trwania

91 minut

Reżyseria

M. Night Shyamalan

Scenariusz

M. Night Shyamalan

Główne role

Mark Wahlberg
Zooey Deschanel
John Leguizamo
Ashlyn Sanchez

Muzyka

James Newton Howard

Zdjęcia

Tak Fujimoto

Scenografia

Jeannine Oppewall

Kostiumy

Betsy Heimann

Montaż

Conrad Buff IV

Produkcja

Barry Mendel, Sam Mercer, M. Night Shyamalan

Wytwórnia

20th Century Fox
UTV Motion Pictures
Spyglass Entertainment
Blinding Edge Pictures
Dune Entertainment
Peninsula Films

Dystrybucja

20th Century Fox

Zdarzenie (ang. The Happening) − amerykańsko-indyjski thriller science-fiction z 2008 roku, napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez M. Night Shyamalana. Występują Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo i Ashlyn Sanchez. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Filadelfii i Paryżu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pewnego poranka w Central Parku Nowym Jorku dochodzi do fali masowych samobójstw, która błyskawicznie rozprzestrzenia się w inne miejsca. Schemat zawsze wygląda tak samo: przez okolicę przechodzi podmuch silnego wiatru; ludzie stają w miejscu; zaczynają mówić od rzeczy, by w końcu odebrać sobie życie w najszybszy − i często niezwykle brutalny − sposób.
Panika szybko się rozprzestrzenia. Mieszkańcy miasta, przekonani przez media że zostali zaatakowani przez nieznanych terrorystów, próbują uciekać w rejony, które − jak sądzą − są niedotknięte szaleństwem. Wśród nich znajduje się Elliot Moore (Mark Wahlberg), nauczyciel biologii w szkole średniej; wraz z nim ewakuuje się jego żona Alma (Zooey Deschanel), przyjaciel-matematyk Julian (John Leguizamo) i jego ośmioletnia córka Jess (Ashlyn Sanchez). Pociąg, którym podróżują, nieoczekiwanie zatrzymuje się w maleńkiej mieścinie Flibert tuż po tym, jak obsługa nagle traci kontakt radiowy z cywilizacją. Przerażeni pasażerowie decydują się przeczekać kryzys; jednak radio i telewizja informują, że epidemia samobójstw rozprzestrzenia się na coraz to mniejsze miejscowości. Elliot i jego towarzysze decydują się ratować przez ucieczkę w niezamieszkane przez ludzi rejony. Napotkany na ich drodze botanik twierdzi, że wie, co jest przyczyną tragedii: wierzy, że to rośliny i drzewa atakują ludzi przez wypuszczanie halucynogennych toksyn w powietrze. Początkowo traktując te informacje z niedowierzaniem, mała grupka stopniowo przekonuje się, że botanik ma rację. Dalsza ucieczka staje się coraz bardziej beznadziejna, a Elliot i jego towarzysze napotykają podczas ucieczki rozpacz i grozę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]