Szósty zmysł (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szósty zmysł
The Sixth Sense
Gatunek horror / dramat psychologiczny
Data premiery 2 sierpnia 1999
14 stycznia 2000 (POL)
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 107 min
Reżyseria M. Night Shyamalan
Scenariusz M. Night Shyamalan
Główne role Bruce Willis
Haley Joel Osment
Toni Collette
Muzyka James Newton Howard
Zdjęcia Tak Fujimoto
Produkcja Sam Mercer
Wytwórnia Barry Mendel Productions
Hollywood Pictures
The Kennedy/Marshall Company
Spyglass Entertainment
Dystrybucja Buena Vista International
Budżet 55 mln USD

Szósty zmysłfilm psychologiczny (z elementami horroru) powstały w 1999 roku w reżyserii M. Nighta Shyamalana. W rolach głównych występują: Bruce Willis jako dr Malcolm Crowe i Haley Joel Osment jako mały chłopiec, Cole Sear.

Film opowiada o historii psychologa dziecięcego (Bruce Willis), który usiłuje pomóc chłopcu zdającemu się cierpieć na rodzaj zaburzeń psychicznych – omamy (widzącego umarłych). Pomiędzy oboma bohaterami nawiązuje się relacja, w efekcie której obaj mogą sobie pomóc. "Szósty zmysł" zaliczany jest do horrorów, nie jest on jednak typowym przedstawicielem gatunku. Pomimo występowania budzących grozę scen, głównym celem nie jest nastraszenie widza. Fabuła filmu oparta jest na zaskakującym pomyśle, który poznajemy dopiero na końcu.

Obsada[edytuj]

Opis fabuły[edytuj]

Uwaga - opis zdradza szczegóły zakończenia

Doktor Malcolm Crowe zostaje postrzelony we własnym domu przez jednego ze swoich dawnych pacjentów, któremu nie był w stanie pomóc pozbyć się lęku. Kilka miesięcy później doktor Crowe stara się pomóc chłopcu z podobnymi problemami – Cole’owi Searowi. Chłopiec wyznaje doktorowi, że jest medium, widzi otaczające go duchy zmarłych ludzi (nieświadomych faktu, że nie żyją), które chcą mu coś przekazać, a których się boi. Crowe sugeruje, aby chłopiec starał się pozbyć strachu i wysłuchać, co duchy chcą mu powiedzieć, dzięki temu Cole pomoże ujawnić zabójstwo małej dziewczynki.

Sam doktor Crowe jednocześnie ma problemy w małżeństwie, żona z nim nie rozmawia i go ignoruje. Cole radzi mu porozmawiać z nią, gdy ona śpi. Doktor Crowe postępuje według rady i zdaje sobie wówczas sprawę, że również jest duchem, który nie był świadomy własnej śmierci – nie przeżył bowiem zamachu z początku filmu.

Ekipa filmowa[edytuj]

Nagrody i nominacje[edytuj]

W 2000 film był nominowany do Oskara w sześciu kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, za montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz), nie zdobył jednak żadnego.

Poza tym zdobył około 30 innych nagród oraz około 30 nominacji.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]