Szósty zmysł (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szósty zmysł
The Sixth Sense
ilustracja
Gatunek horror / dramat psychologiczny
Data premiery 2 sierpnia 1999
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Czas trwania 107 min
Reżyseria M. Night Shyamalan
Scenariusz M. Night Shyamalan
Główne role Bruce Willis
Haley Joel Osment
Toni Collette
Muzyka James Newton Howard
Zdjęcia Tak Fujimoto
Produkcja Sam Mercer
Wytwórnia Barry Mendel Productions
Hollywood Pictures
The Kennedy/Marshall Company
Spyglass Entertainment
Dystrybucja Buena Vista International
Budżet 55 mln USD

Szósty zmysłfilm psychologiczny (z elementami horroru) powstały w 1999 roku w reżyserii M. Nighta Shyamalana. W rolach głównych występują: Bruce Willis jako dr Malcolm Crowe i Haley Joel Osment jako mały chłopiec, Cole Sear.

Film opowiada o historii psychologa dziecięcego (Bruce Willis), który usiłuje pomóc chłopcu zdającemu się cierpieć na rodzaj zaburzeń psychicznych – omamy (widzącego umarłych). Pomiędzy oboma bohaterami nawiązuje się relacja, w efekcie której obaj mogą sobie pomóc. Szósty zmysł zaliczany jest do horrorów, nie jest on jednak typowym przedstawicielem gatunku. Pomimo występowania budzących grozę scen, głównym celem nie jest nastraszenie widza. Fabuła filmu oparta jest na zaskakującym pomyśle, który poznajemy dopiero na końcu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Doktor Malcolm Crowe, psychoterapeuta, zostaje postrzelony we własnym domu przez jednego ze swoich dawnych pacjentów, któremu nie był w stanie pomóc pozbyć się lęku. Kilka miesięcy później Crowe stara się pomóc chłopcu – Cole’owi Searowi. Chłopiec wyznaje doktorowi, że widzi osoby zmarłe nieświadome własnej śmierci, które chcą mu coś przekazać i których się boi. Crowe sugeruje chłopcu, aby starał się pozbyć strachu i wysłuchać, co zmarli chcą mu powiedzieć. Dzięki temu Cole pomoże ujawnić zabójstwo małej dziewczynki. Sam doktor Crowe jednocześnie ma problemy w małżeństwie, żona z nim nie rozmawia i ignoruje go. Zachowuje się jakby go nie widziała. Cole radzi mu porozmawiać z nią, gdy ona śpi. Dr Crowe postępuje według rady. Sytuacja przybiera wtedy dosyć nieoczekiwany obrót.

Ekipa filmowa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 2000 film był nominowany do Oskara w sześciu kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, za montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz), nie zdobył jednak żadnego.

Poza tym zdobył około 30 innych nagród oraz około 30 nominacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]