Szósty zmysł (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szósty zmysł
The Sixth Sense
Ilustracja
Haley Joel Osment, odtwórca głównej roli
Gatunek

horror / dramat psychologiczny

Data premiery

2 sierpnia 1999

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

107 min

Reżyseria

M. Night Shyamalan

Scenariusz

M. Night Shyamalan

Główne role

Bruce Willis
Haley Joel Osment
Toni Collette

Muzyka

James Newton Howard

Zdjęcia

Tak Fujimoto

Produkcja

Sam Mercer

Wytwórnia

Barry Mendel Productions
Hollywood Pictures
The Kennedy/Marshall Company
Spyglass Entertainment

Dystrybucja

Buena Vista International

Budżet

55 mln USD

Szósty zmysł (ang. Sixth Sense) – film psychologiczny (z elementami horroru) powstały w 1999 roku w reżyserii M. Nighta Shyamalana. W rolach głównych występują: Bruce Willis jako dr Malcolm Crowe i Haley Joel Osment jako mały chłopiec, Cole Sear.

Film opowiada o historii psychologa dziecięcego (Bruce Willis), który usiłuje pomóc chłopcu zdającemu się cierpieć na rodzaj zaburzeń psychicznych – omamy (widzącego umarłych). Pomiędzy oboma bohaterami nawiązuje się relacja, w efekcie której obaj mogą sobie pomóc. Szósty zmysł zaliczany jest do horrorów, nie jest on jednak typowym przedstawicielem gatunku. Pomimo występowania budzących grozę scen, głównym celem nie jest nastraszenie widza. Fabuła filmu oparta jest na zaskakującym pomyśle, który poznajemy dopiero na końcu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Doktor Malcolm Crowe, psychoterapeuta, zostaje postrzelony we własnym domu przez jednego ze swoich dawnych pacjentów, któremu nie był w stanie pomóc pozbyć się lęku. Kilka miesięcy później Crowe stara się pomóc chłopcu – Cole’owi Searowi. Chłopiec wyznaje doktorowi, że widzi osoby zmarłe nieświadome własnej śmierci, które chcą mu coś przekazać i których się boi.

Crowe sugeruje chłopcu, aby starał się pozbyć strachu i wysłuchać, co zmarli chcą mu powiedzieć. Dzięki temu Cole pomoże ujawnić zabójstwo małej dziewczynki. Sam doktor Crowe jednocześnie ma problemy w małżeństwie, żona z nim nie rozmawia i ignoruje go. Zachowuje się jakby go nie widziała. Cole radzi mu porozmawiać z nią, gdy ona śpi. Dr Crowe postępuje według rady i zdaje sobie wówczas sprawę, że również umarł i nie jest świadom własnej śmierci – nie przeżył bowiem postrzału z początku filmu.

Ekipa filmowa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 2000 film był nominowany do Oskara w sześciu kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, za montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz), nie zdobył jednak żadnego.

Poza tym zdobył około 30 innych nagród oraz około 30 nominacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]