Zespół Pieśni i Tańca „Olza”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół Pieśni i Tańca „Olza”
Ilustracja
ZPiT „Olza” na festiwalu w Rzeszowie (2019)
Rok założenia

1954

Pochodzenie

Czeski Cieszyn

Gatunek

folklor

Strona internetowa

Zespół Pieśni i Tańca „Olza” (ZPiT „Olza”) – reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca działający w Czeskim Cieszynie przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej[1].

Ze względu na miejsce swojej działalności zespół Olza prezentuje oprócz folkloru rodzimego również folklor czeski i słowacki. W repertuarze zespołu są tańce cieszyńskie, polskie tańce narodowe, regionalne, tańce węgierskie, tańce czeskie, morawskie oraz słowackie[2].

ZPiT „Olza” bierze udział w różnych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Zespół odwiedził m.in. Polskę, Słowację, Macedonię, Litwę, Francję, Belgię, USA, Turcję i wiele innych.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Jego historia sięga roku 1953, kiedy to Janina Marcinkowa (później kierowniczka artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej) zorganizowała kurs dla kierowników zespołów folklorystycznych. Na kursie spotkała się grupa, która wkrótce stworzyła zgrany zespół. 19 stycznia 1954 roku odbyła się pierwsza próba nowego zespołu, tworzonego w większości przez uczestników kursu. W 1957 roku zespół przyjął nazwę rzeki granicznej - Olzy. Pierwszą kierowniczką artystyczną została Janina Marcinkowa[3]. Zastępcami zostali Anna Ruszówna i Józef Raszka.

Zespół przedstawił swój pierwszy samodzielny całowieczorowy program w 1956 roku – było to widowisko „Mamulczyn Janiczek” – wiązanka tańców śląskich oraz tańce polskie, czeskie, rosyjskie i węgierskie.

W roku 2020 zespół liczył ok. 25 aktywnych tancerzy. Kierownikiem artystycznym jest Roman Kulhanek. Próby „Olzy" odbywają się każdy piątek i sobotę w sali PZKO w Czeskim Cieszynie.

Jubileusz 60-lecia[edytuj | edytuj kod]

Dnia 18 października 2013 w sali PZKO w Czeskim Cieszynie odbyła się nieformalna próba wszystkich pokoleń „olzian". Dawni tancerze zostali zaproszeni do wzięcia udziału w koncercie w roli tancerzy, śpiewaków, organizatorów czy konferansjerów. Jubileusz odbył się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie 18 października 2014 roku[4]. Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem, więc odbyły się aż 3 jubileuszowe koncerty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPiT Olza [online], olza.info [dostęp 2020-02-05].
  2. ZPiT Olza [online], olza.info [dostęp 2020-02-05].
  3. O NAS – ZPiT Olza [online], sites.google.com [dostęp 2020-02-05].
  4. 60 Olza, s. 141, ISBN 978-80-87281-19-2.