Zestrzelenie rosyjskiego Su-24 (2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zestrzelenie rosyjskiego Su-24
Ilustracja
Su-24M rosyjskich sił powietrznych
Miejsce granica syryjsko-turecka
Data 24 listopada 2015
Przyczyna Zestrzelenie
Statek powietrzny
Nazwa Suchoj Su-24M
Użytkownik rosyjskie siły powietrzne
Załoga 2
brak współrzędnych

Zestrzelenie rosyjskiego bombowca Su-24 – zdarzenie do którego doszło 24 listopada 2015 niedaleko granicy syryjsko-tureckiej[1], gdy turecki samolot myśliwski F-16 zestrzelił rosyjski bombowiec Su-24M[2]. Jest to pierwszy przypadek zestrzelenia sowieckiego lub rosyjskiego samolotu przez członka NATO od lat 50. XX wieku[3].

Stanowisko Turcji[edytuj | edytuj kod]

Strona turecka utrzymuje, że bombowiec Su-24M został zestrzelony w tureckiej przestrzeni powietrznej, w którą wtargnął na 2,29 km (przez ok. 17 sekund), po 10-krotnym ostrzeżeniu przez Turków o naruszeniu granicy[4].

Stanowisko Rosji[edytuj | edytuj kod]

Rosjanie zaprzeczają, jakoby samolot opuścił syryjską strefę powietrzną, na co przedstawiają dowód w postaci zapisu z satelity, którego operatorem jest rosyjskie ministerstwo obrony. Rosjanie twierdzą, że do zestrzelenia doszło ok. 1 km w głąb terytorium syryjskiego[5]. Pilot i drugi oficer rosyjskiej maszyny katapultowali się[4].

Stanowiska społeczności międzynarodowej[edytuj | edytuj kod]

Według informacji Agencji Reutera, władze USA uważają, że rosyjski Su-24 znajdował się przez chwilę w tureckiej przestrzeni powietrznej, po czym został zestrzelony w przestrzeni powietrznej Syrii. W czasie rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanem prezydent Barack Obama poparł w imieniu USA i NATO prawo Turcji do obrony własnej suwerenności[6].

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Su-24 (ros. Су-24 w kodzie NATO Fencer) – skonstruowany w ZSRR dwusilnikowy samolot myśliwsko-bombowy (ang. attack aircraft) o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do działań w każdych warunkach atmosferycznych, również w nocy, opracowany przez biuro konstrukcyjne Suchoja. Samolot jest zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej, produkowany w latach 1972–1993.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]