Zgadywanie karty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgadywanie karty – rodzaj trików iluzjonistycznych, polegających na wskazaniu przez wykonującego trik karty wybranej przez uczestnika pokazu – widza. Iluzjonista poprzez odpowiednie operowanie kartami stwarza wrażenie, że potrafi – w jakiś niepojęty sposób – odgadnąć, którą kartę wybrał widz. W rzeczywistości w każdej z tego rodzaju sztuczek wykonujący trik zdobywa informację, którą kartę wybrał widz, jednak ten zwykle nie potrafi dostrzec, jak on to robi.

Przykład wykonania triku[edytuj | edytuj kod]

Do wykonania sztuczki Iluzjonista potrzebuje 24 karty do gry (wszystkie kolory od 9 do asa). Rozkłada następnie wszystkie losowo ułożone 24 karty na cztery równe talie po 6 kart. Następnie prosi widza o wybranie jednej karty od 9 do asa oraz jej koloru. Następnie kolejno podnosi każdą z czterech talii i odsłania wszystkie karty z danej talii widzowi, po czym pyta, czy jego karta w niej jest. Operację przeprowadza aż do twierdzącej odpowiedzi widza. Następnie składa karty i rozkłada je na trzy talie. Ponawia pytanie dla wszystkich trzech talii, składa je, po czym rozkłada na dwie. Po spytaniu widza w której talii jest jego karta, ponownie składa je w jedną talię, po czym przekazuje widzowi jego kartę.

1. Iluzjonista rozkłada 24 karty na 4 talie po 6 kart. Mając talię wszystkich kart rozkłada je kładąc kolejne karty na kolejne talie, tzn. pierwszą kartę kładzie na pierwszą talię, drugą na drugą talię, trzecią na trzecią talię, czwartą na czwartą talię, piątą na pierwszą talię itd. Widz wybiera talię, w której jest jego karta (na rysunku oznaczona kolorem żółtym).

Sztuczka karty etap1.png

2. Po wytypowaniu przez widza talii iluzjonista wie, że wybrana przez widza karta należy do jednej z sześciu kart w talii (oznaczonych kolorem czerwonym na powyższym rysunku). Składa pozostałe talie jedna na drugą, przy czym na samą górę kładzie talię, w której jest karta widza.

3. Po rozłożeniu kart na 3 talie (w taki sam sposób jak w punkcie pierwszym) Iluzjonista wie, że wybrana przez widza karta może być jedną z dwóch pierwszych kart w każdej z trzech talii (oznaczone one są kolorem czerwonym). Ponownie prosi widza, by ten wskazał talię, w której znajduje się jego karta (na rysunku oznaczona kolorem żółtym).

Sztuczka karty etap2.png

4. Następnie składa talie pamiętając, by wytypowaną przez widza talię położyć na wierzch (kolejność składania pozostałych jest obojętna), po czym ponownie rozkłada karty tym razem na dwie talie w analogiczny sposób jak w punkcie pierwszym:

Sztuczka karty etap3.png

5. Iluzjonista wie, że wybrana przez widza karta jest dziewiątą w kolejności kartą w talii pierwszej lub drugiej. Następnie prosi widza o wytypowanie talii z jego kartą po czym kładzie jedną talię na drugą pamiętając, by wytypowana znalazła się na wierzchu.

6. Następnie podaje widzowi dziewiątą kartę. Jest to karta, którą na początku wytypował widz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]