Ziarnojadek moczarowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ziarnojadek moczarowy
Sporophila ruficollis[1]
Cabanis, 1851
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

tanagrowate

Podrodzina

ziarnojadki

Rodzaj

Sporophila

Gatunek

ziarnojadek moczarowy

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     zimowiska

Ziarnojadek moczarowy[3] (Sporophila ruficollis) – gatunek małego ptaka z rodziny tanagrowatych (Thraupidae). Występuje w środkowej części Ameryki Południowej. Waży średnio około 9 g[4]. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany przez Jeana Cabanisa w 1851 roku. Holotyp pochodził z Montevideo w Urugwaju[5]. Nie wyróżnia się podgatunków[5][6].

Występowanie i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Ziarnojadek moczarowy rozmnaża się na łąkach i suchych sawannach obszarów północnej Argentyny, Boliwii, południowej Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Występuje do wysokości około 1200 m n.p.m.[2][7] Migruje na niewielkie odległości na północ od zasięgu lęgowego[2].

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN ziarnojadek moczarowy klasyfikowany jest jako gatunek bliski zagrożenia (NT, Near Threatened) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako dość pospolity, ale rozmieszczony plamowo. Szacuje się, że populacja systematycznie maleje z powodu zawężania się i zanikania jego naturalnego siedliska oraz wyłapywania ptaków w celach ich sprzedaży hodowcom[2][7].

BirdLife International wymienia 69 ostoi ptaków IBA, w których ten gatunek występuje, są to m.in.: w Argentynie – Park Narodowy Ansenuza, Park Narodowy Chaco, Park Narodowy Mburucuyá i Park Narodowy El Palmar, w Urugwaju – łąki i bagna w dorzeczu Río Negro, łąki Bella Unión, a w Boliwii – Estacion Biosferica del Beni, Park Narodowy Kaa-Iya[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sporophila ruficollis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Sporophila ruficollis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Sporophilinae Ridgway, 1901 (1853) - ziarnojadki - Seedeaters (wersja: 2020-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-14].
  4. a b Species factsheet: Sporophila ruficollis, Data table and detailed info. BirdLife International. [dostęp 2021-03-14]. (ang.).
  5. a b Dark-throated Seedeater (Sporophila ruficollis). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-22)]. (ang.).
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Tanagers and allies. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-03-14]. (ang.).
  7. a b Species factsheet: Sporophila ruficollis. BirdLife International, 2021. [dostęp 2021-03-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]