Zielnik (Góry Złote)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zielnik, czes. Travná
Państwo

 Polska
 Czechy

Pasmo

Góry Złote
Sudety Wschodnie

Wysokość

712 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zielnik, ''czes. Travná''”
Ziemia50°21′36,744″N 16°55′09,855″E/50,360207 16,919404

Zielnik czes. Travná – wzniesienie graniczne o wysokości 712 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Złotych w Sudetach Wschodnich, leżący na granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone na granicy polsko-czeskiej w Sudetach Wschodnich, w północno-wschodniej części Gór Złotych. Wznosi się między Przełęczą Lądecką, po północnej stronie i wzniesieniem Trawieńska Góra czes. Čedičový vrch po południowo-wschodniej stronie, około 3,7 km, na północny wschód od centrum miejscowości Lądek Zdrój.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Graniczne wzniesienie o kopulastym kształcie, wznoszące się na południe od Przełęczy Lądeckiej. Szczyt wzniesienia stanowi zwornik głównego grzbietu granicznego i bocznych grzbietów odchodzących na wschód i zachód z wzniesieniem Szwedzkie Szańce (697 m n.p.m.). Wzniesienie charakteryzujące się dość stromym południowo-wschodnim i północno-wschodnim zboczem, regularną rzeźbą i ukształtowaniem z wyraźnym szczytem. Grzbietowe zbocze północno-zachodnie łagodnie opada wzdłuż granicy w kierunku Przełęczy Lądeckiej a zbocze południowe łagodnie schodzi w kierunku niewielkiego siodła i przechodzi w zbocze wzniesienia Trawieńska Góra (czes. Čedičový vrch). Po stronie wschodniej wzniesienie jest wyraźnie wydzielone dobrze wykształconymi dolinami potoków od strony południowej doliną potoku czes. Obecní potok a od strony północnej doliną potoku czes. Javornický potok. Wzniesienie w całości zbudowane ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów gierałtowskich oraz łupków krystalicznych. Wzniesienie porośnięte w większości naturalnym lasem świerkowym, dolną część południowo-wschodniego i północno-wschodniego zbocza od poziomu około 650 m oraz północno-zachodniego w kierunku miejscowości Lutynia zajmują łąki i pola uprawne. Położenie wzniesienia, kształt oraz wyraźny szczyt wydzielony siodłami czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Na wschodnim zboczu położona jest czeska miejscowość Zálesí, na północny zachód od wzniesienia leży polska miejscowość Lutynia.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 17 Góry Złote, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 1993, ISBN 83-85773-01-0
  • Ziemia Kłodzka, mapa w skali 1:50 000, Wydawnictwo "Compass", Kraków 2012, ISBN 978-83-7605-346-2
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki, mapa w skali 1:40 000, Wydawnictwo "Plan", Wrocław 2006, ISBN 83-60180-51-2