Zjednoczona Partia Socjalistyczna (Włochy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zjednoczona Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Unitario, PSU) nieistniejąca już włoska partia o profilu socjaldemokratycznym, działała w latach 1949-1951.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Kongres założycielski partii rozpoczął się w 4 grudnia 1949 roku we Florencji. Udział w nim brali socjaliści-autonomiści (MSA) kierowani przez Giuseppe Romitę, którzy oderwali się od Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), grupa Ignazio Silone oraz antykolaboranci z partii PSLI. Prace kongresu zakończono 8 grudnia, ogłaszając połączenie trzech formacji politycznych w jedną oraz ustalając główną linię polityczną ugrupowania - podążanie zgodnie z zasadami socjaldemokracji oraz sprzeciw wobec monopolu komunistów i chadecji. Późniejsze działania partii miały na celu zjednoczenie wszystkich partii demokratycznych i socjalistycznych na terenie Toskanii: w tym celu utworzono Florencki Komitet Koordynacji dla Zjednoczenia Socjalistycznego. Jednym z rezultatów tych działań było włączenie w struktury partyjne stronnictwa USI.

Koniec istnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1951 roku partia przyłączyła się do Włoskiej Socjalistycznej Partii Pracowników, tym samym kończąc działalność jako samodzielne ugrupowanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Firenze: è nato il Partito Socialista Unitario. (wł.). Senato della Republica. [dostęp 24-03-2012].

Partito socialista unitario - PSU (wł.). SIUSA. [dostęp 24-03-2012].