Znak orła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak orła
Gatunek kostiumowy
młodzieżowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Krzysztof Kołbasiuk
Bożena Adamek
Adam Baumann
Ryszard Filipski
Wojciech Alaborski
Liczba odcinków 14
Edukacja. 1308
Słowo zakonu. 1308
Pierścień. 1309–1312
Niezałatwione rachunki. 1318
Wici. 1318
Sprzymierzeńcy. 1318
Zaproszenie. 1331
Gdyby zdradził. 1331
Komu służycie. 1331
Ostrzeżenie. 1331
Będziecie go mieli. 1331
Cena milczenia. 1331
Dwa podarunki. 1331
Najwyższa godność. 1331
Produkcja
Produkcja Zespół Filmowy „Profil”
Reżyseria Hubert Drapella
Scenariusz Alina Korta
Bohdan Poręba
Hubert Drapella
Muzyka Maciej Małecki
Zdjęcia Jerzy Stawicki
Jacek Stachlewski
Scenografia Wiesław Śniadecki
Czas trwania odcinka 25 min
Pierwsza emisja
Data premiery 16 lutego 1978
Stacja telewizyjna TVP

Znak orła – polski kolorowy, kostiumowy serial telewizyjny dla młodzieży z 1977 roku.

Scenariusz serialu oparty jest na wcześniejszym polskim serialu telewizyjnym Gniewko, syn rybaka Bohdana Poręby z 1969 roku. Fabuła oparta jest na historycznych postaciach (Władysław Łokietek, komtur Henryk von Plauen[a], Kazimierz Wielki) i prawdziwych zdarzeniach z historii Polski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Gniewko, po śmierci wszystkich bliskich z rąk Brandenburczyków, ucieka z rodzinnej wsi Rybitwy do Gdańska. Tam trafia na podstępnego Hanysza. Wkrótce zostaje oddany na wychowywanie do Sulisława, rycerza z polskiej załogi Gdańska. Chłopak chce dorównać swojemu opiekunowi i gdy ten rusza pomagać Łokietkowi w tłumieniu buntu mieszczaństwa w Krakowie, Gniewko wyrusza jego śladem. W drodze do Krakowa ponownie spotyka Hanysza, zabójcę archidiakona z dworu książęcego.

Po kilku latach Gniewko towarzyszy już Sulisławowi w wyprawach. Tropiąc Brandenburczyków, którzy przed laty zamordowali całą jego rodzinę, Gniewko ratuje życie córce kasztelana łęczyckiego. W obozie Łokietka Gniewko otrzymuje „Znak orła”, na dowód zaufania, którym obdarza go książę oraz specjalną misję do wypełnienia. W obozie ukrywa się Hanysz, który jest szpiegiem Krzyżaków. Gniewko, mimo zasadzki urządzonej przez nieprzyjaciela wypełnia misję.

W kolejnych odcinkach akcja przenosi się do 1331 roku. Gniewko nadal posługuje się „Znakiem orła”, wypełniając zadania powierzone mu już przez króla Władysława. W czasie jednej z wypraw spotyka pierwszy raz po latach uratowaną niegdyś Agnieszkę, córkę kasztelana. Gniewko w tajnej misji, ukryty na zamku w Malborku jest świadkiem szantażowania starosty wielkopolskiego przez Krzyżaków. Gniewko rusza na dwór księcia Kazimierza, ostrzec go przed zamachem. Doradcą na dworze księcia jest Hanysz, który donosi Krzyżakom o podsłuchaniu ich planów przez Gniewka.

Hanysz wkrada się w łaski kasztelana Łęczyckiego. Organizuje zasadzkę, w której Krzyżacy zabijają podróżującego kasztelana. Hanysz pozornie ratuje życie córce kasztelana, licząc, że Agnieszka, ukochana Gniewka, doprowadzi go do niego. Złapany przez Krzyżaków Gniewko zostaje poddany okrutnym torturom. W uwolnieniu się pomaga mu starosta Wielkopolski, wciąż szantażowany przez Krzyżaków.

Gniewko dociera w końcu do Łokietka. Wyjawia mu plany zakonu. Król organizuje zasadzkę. W bitwie pod Płowcami ginie Sulisław. Król Władysław przekazuje miecz starego rycerza Gniewkowi i pasuje go do stanu rycerskiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie jest jasne, o którego komtura von Plauen chodzi, ale i tak obaj, Henryk V i Henryk VI, żyli i piastowali ten urząd w ponad sto lat po czasie rozgrywania się fabuły serialu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]