Przejdź do zawartości

Soból i panna (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Soból i panna
Gatunek

melodramat, film obyczajowy

Data premiery

9 marca 1984

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

88 min

Reżyseria

Hubert Drapella

Scenariusz

Hubert Drapella

Główne role

Jolanta Nowak
Jacek Borkowski

Muzyka

Maciej Małecki

Zdjęcia

Stanisław Jaworski

Scenografia

Roman Różycki

Kostiumy

Irena Włodarczyk

Montaż

Maria Kuźmińska-Lebiedzik

Produkcja

Edward Kłosowicz

Dystrybucja

Film Polski

Soból i panna – polski melodramat w reżyserii Huberta Drapelli z 1983, oparty na powieści obyczajowej Józefa Weyssenhoffa z 1911 pod tym samym tytułem.

Film jest stosunkowo wierny wobec fabuły pierwowzoru, jednak na plan pierwszy wysuwa się dość banalny wątek romansowy, który w utworze literackim zdominowany został przez opisy przyrody i sceny polowań. Ekranizację utworu zrealizowano w plenerach Suwalszczyzny, której znakomicie „udało się” oddać klimat Kresów. Pochwalne recenzje od krytyków za swoją rolę w tym filmie otrzymał Jan Englert.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Litwa kowieńska na przełomie XIX i XX w. Podczas polowania spotykają się zamożny student Michał Rajecki i uboga, ale pełna przymiotów ducha i urodziwa Warszulka. Mimo dzielących ich różnic społecznych i majątkowych między młodymi ludźmi rodzi się miłość, której na drodze stają konwenanse obyczajowe. Młody panicz rychło przestaje się interesować szczerze zakochaną w nim dziewczyną i powodowany wyrzutami sumienia swata ją z miejscowym chłopem. Zbyt późno spostrzega, że popełnił błąd.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]