Przejdź do zawartości

Zwariowany świat Malcolma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwariowany świat Malcolma
Malcolm in the Middle
Gatunek

Sitcom

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

Angielski

Twórcy

Linwood Boomer

Główne role

Frankie Muniz
Jane Kaczmarek
Justin Berfield
Erik Per Sullivan
Christopher Masterson
Bryan Cranston

Liczba odcinków

151

Liczba serii

7 sezonów

Lista odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

9 stycznia 2000

Stacja telewizyjna

Fox

Lata emisji

2000-2006

Status

zakończony

Zwariowany świat Malcolma (Malcolm in the Middle) – amerykański serial komediowy (tzw. ang. sitcom) stworzony przez Linwooda Boomera dla Fox Broadcasting Company. W Polsce emitowany przez telewizję Polsat, TV4, Comedy Central Family i Comedy Central.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o perypetiach Malcolma, środkowego dziecka z dysfunkcyjnej, wielodzietnej rodziny, mieszkającej na przedmieściach. Jego życie diametralnie się zmienia, gdy po teście przeprowadzonym przez szkolną pedagog okazuje się, że ma bardzo wysoki iloraz inteligencji. Malcolm zostaje natychmiast przeniesiony do klasy dla wybitnie uzdolnionych dzieci, zwanej powszechnie jako "Krelboynes". Jego rodzice, zwłaszcza apodyktyczna matka Lois, są zachwyceni takim obrotem spraw. Uważają, że da to ich synowi szanse na lepszą edukację i start w przyszłość. Jednak sam Malcolm nie podziela ich entuzjazmu. Chłopiec nie czuje się dobrze w nowym otoczeniu. Rówieśnicy z klasy dla geniuszy bardzo się od niego różnią. Są słabi fizycznie, nie spędzają aktywnie wolnego czasu, cały czas siedzą nad książkami i mają obsesję na punkcie wysokich ocen. Do tego, uczniowie z klasy "Krelboynes", stoją na samym dole szkolnej hierarchii i są pośmiewiskiem wszystkich. Ma to ogromny wpływ na szkolne życie Malcolma i jego relacje z rówieśnikami. W wyniku trafienia do klasy dla geniuszy, Malcolm traci wszystkich dawnych przyjaciół. Koledzy z którymi uczył się przez wiele lat zaczynają go unikać i udawać, że go nie znają. Największą przykrością jest jednak dla niego utrata kontaktu z Julie Houlermann, koleżanką z klasy w której był zakochany. To, oraz wydarzenia z późniejszych odcinków sprawiają, że Malcolm z czasem zamienia się w zgorzkniałego, samolubnego cynika, mającego problemy z nawiązywaniem bliskich relacji z rówieśnikami, oraz utrzymywaniem ich przez dłuższy czas. Szczególnie widać to po jego relacjach z dziewczynami. Jedynym bliskim przyjacielem Malcolma, zostaje niepełnosprawny Stevie Kenarban. Pierwsze sezony serialu skupiają się przede wszystkim na postaci Malcolma, jego szkolnym i domowym życiu. Pokazują, jak radzi sobie z nową rzeczywistością, poczuciem wyrzucenia na margines szkolnej społeczności, pogardą dla kolegów z klasy "Krelboynes", oraz dziwactwami swoich krewnych. Późniejsze sezony znacznie bardziej rozwijają wątki krewnych Malcolma i często stają się one głównymi motywami fabuły niektórych odcinków. Malcolmowi często zdarza się burzyć tzw. czwartą ścianę, komentując zachowania rodziny i rówieśników, zwracając się bezpośrednio do widza.

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

Utwór tytułowy, "Boss of Me" został nagrany przez They Might Be Giants specjalnie na potrzeby serialu. Za tę piosenkę zespół otrzymał Nagrodę Grammy. They Might Be Giants przygotowywał również muzykę w tle do dwóch pierwszych sezonów.
W serialu można usłyszeć również takie zespoły jak: ABBA, Basement Jaxx, Sum 41, Kenny Rogers, Lords Of Acid, The Getaway People, En Vogue, Phil Collins, Quiet Riot, Queen czy Titán and Citizen King.

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazwisko rodziny pojawia się w serialu tylko 2 razy. W pierwszym i ostatnim odcinku. W pierwszym odcinku Francis nosi szkolny mundurek z identyfikatorem i można na nim przeczytać nazwisko Wilkerson. W ostatnim odcinku dyrektor szkoły zapowiada Malcolma, żeby ten wygłosił przemówienie na koniec szkoły. W momencie kiedy mówi nazwisko, mikrofon ma awarię i go nie słychać.
  2. a b c Malcolm in the Middle - Awards - IMDb [online], www.imdb.com [dostęp 2017-11-28].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]