Przejdź do zawartości

Żabi król

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żabi król
Der Froschkönig oder der eiserne Heinrich
Ilustracja
Żabi król - rysunek Paula Meyerheima, 1889
Autor

Bracia Grimm

Typ utworu

Baśń

Wydanie oryginalne
Język

niemiecki

Data wydania

1812 (w zbiorze Baśni)

Żabi król – popularna baśń ludowa występująca w różnych wersjach w wielu krajach. Najbardziej znaną wersję niemiecką spisali bracia Grimm i opublikowali w 1812 roku w zbiorze Baśni (tom 1, nr 1).

Treść (według braci Grimm)

[edytuj | edytuj kod]

Pewna młoda królewna bawiła się w lesie szklaną kulą, kiedy ta nieoczekiwanie wpadła do studni. Królewna zaczęła płakać, gdyż była to jej ulubiona zabawka. Wtedy z wody wynurzyła się żaba i ludzkim męskim głosem zaoferowała pomoc. W zamian jednak zażądała: "Chcę żebyś mnie pokochała, żebyś pozwoliła mi zostać twoim kompanem w zabawie, chcę móc jeść z twojego talerzyka, pić z twojej szklaneczki i spać z tobą w jednym łóżku". Królewna obiecała spełnić to wszystko, a żaba zwróciła jej kulę. Królewna zabrała kulę i rzuciła się do ucieczki, nie zamierzając spełniać danej obietnicy.

Jednak jakiś czas później żaba dostała się do pałacu i przypomniała o jej obietnicy. Królewna była przerażona, jednak król nakazał córce by spełniła jej prośbę, jeśli to obiecała. Królewna niechętnie zaczęła spełniać wszystkie obietnice - zjedli razem kolację i położyli się spać w łóżku. Królewna po dotrzymaniu obietnicy, rzuciła żabą o ścianę, nie mogąc wytrzymać obrzydzenia. Wtedy żaba zamieniła się w pięknego księcia. Okazało się, że książę ten został kiedyś zamieniony w żabę przez czarownicę. Dotrzymując obietnicy królewna zdjęła z niego czar. Teraz mógł wrócić do swojego królestwa. Królewna i książę pobrali się.

Adaptacje filmowe

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jakub i Wilhelm Grimm Baśnie nad baśniami, Zielona Sowa, 2005.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]