Szkło rubinowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
szkło rubinowe
(Brak różnic)

Wersja z 13:52, 30 paź 2011

Szkło rubinowe jest to rodzaj czerwonego szkła, które oryginalnie zawdzięczało swoją barwę cząsteczkom złota.

Historia

Najstarszym znanym wyrobem z czerwonego szkła jest puchar Likurga, datowany na IV w. n.e., zawierający zarówno cząsteczki złota, jak i srebra. Przez wieki czerwone szkło było wykorzystywane w witrażach[1]. Technika wyrobu rubinowego szkła została odkryta ok. roku 1670 w Poczdamie przez Johanna Kunckela, chemika pochodzącego z rodziny zajmującej się wytwarzaniem szkła. Wyniki jego doświadczeń zostały opublikowane w Ars Vetraria Experimentalis w 1679. W 1685 r., Andreas Cassius wydał swoją pracę De Auro, w której opisał proces wytwarzania czerwonego szkła przy użyciu mieszaniny HAuCl4 i SnCl2, nazwanej później purpurą Kasjusza[2]. Największą popularność czerwone sazkło zdobyłow w XIX w., w okresie Wiktoriańskim.
W XX w Frederick Carder opracował technikę wyrobu czerwonego szkła przy użyciu mieszaniny siarczku cynku i selenku kadmu[3]. W 1925 r. Richard Zsigmondy otrzymał nagrodę Nobla z chemii za wyjaśnienie nadawania czerwonego koloru przez cząsteczki koloidalnego złota[4].

Produkcja

Szkło rubinowe wytwarzane jest poprzez dodanie chlorku złota(III) do stopionego szkła. Czasami w małych ilościach dodawana jest cyna w postaci chlorku cyny(II), który pełni rolę reduktora[3]. Szkło rubinowe jest głównie wyrabiane na niewielką skalę, ze względu na wysoką cenę złota i trudny proces mieszania szkła. Chlorek złota jest przygotowywany poprzez rozpuszczenie złota w wodzie królewskiej. Szkło jest zazwyczaj wydmuchiwane lub kształtowane ręcznie. Stwardniałe szkło jest rodzajem koloidu stałego, w którym faza stała (złoto) jest rozproszona w innej fazie stałej (szkle).

Zastosowanie

Szkło rubinowe jest używane przede wszystkich w celach dekoracyjnych, do wyrobu ozdobnych naczyń, przedmiotów i witraży. Wyroby ze szkła rubinowego osiągają wysokie ceny i są cenione przez kolekcjonerów.

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

  1. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie 12months
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie cass
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. a b Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie rubyshine
    BŁĄD PRZYPISÓW
  4. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie ziggy
    BŁĄD PRZYPISÓW