Pokój w kraju, pokój na świecie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Halibutt (dyskusja | edycje)
sejwuję, bo Visual Editor chyba nie chce współpracować...
(Brak różnic)

Wersja z 22:04, 28 maj 2015

Plik:MustafaKemalAtaturk.jpg
Mustafa Kemal Atatürk

Pokój w kraju, pokój na świecie (tur. Yurtta sulh, cihanda sulh) - nieoficjalna maksyma oddająca cele polityki zagranicznej Republiki Tureckiej, to jest neutralność, niezaangażowanie i dążenie do pokoju. Słowa pochodzą z jednego z przemówień Mustafy Kemala Atatürka wygłoszonego 20 kwietnia 1931.

Kontekst wypowiedzi Atatürka jednoznacznie wskazywał na powiązanie maksymy z konkretnymi planami dotyczącymi działań Turcji na arenie międzynarodowej. W języku tureckim zdanie brzmiało: “Cumhuriyet Halk Fırkası'nın müstakar umumî siyasetini şu kısa cümle açıkça ifadeye kâfidir zannederim: Yurtta sulh, cihanda sulh için çalışıyoruz.”, co można by przetłumaczyć jako "By opisać trwałą i stabilną dyplomację Republikańskiej Partii Ludowej wystarczy, jak myślę, jedno krótkie zdanie: pracujemy dla pokoju w kraju i pokoju na świecie.". W końcu lat 20. i początku lat 30. rządzący Turcją zdecydowali się skupić na konsolidacji społeczeństwa i rozwoju gospodarczym i kulturalnym kraju[1]. By zapewnić krajowi spokój, władze podążały ścieżką wiodącą do wygaszenia konfliktów z państwami ościennymi, szczególnie z Grecją i Związkiem Radzieckim[1].

Stanowisko Atatürka wywarło olbrzymi wpływ na historię Turcji w XX wieku i przyczyniło się do rozpowszechnienia w społeczeństwie tureckim silnych nastrojów izolacjonistycznych i pacyfistycznych. Mimo że w historii najnowszej Turcja wielokrotnie wysyłała wojsko poza swoje granice (m.in. wysłała kontyngent na wojnę w Korei, najechała Cypr, brała udział w obu wojnach w Iraku i wysyłała wojska rozjemcze do krajów byłej Jugosławii), za każdym razem decyzja taka spotykała się z silnym oporem zarówno wśród społeczeństwa, jak i jego elit.

Swoistym upamiętnieniem maksymy przywódcy Turcji jest Park Pokoju w Ankarze otaczający mauzoleum Atatürka.

Źródła

Przypisy

  1. a b Kalaycioglu 2005 ↓, s. 47.

Bibliografia

  • Ersin Kalaycioglu, Turkish Dynamics: Bridge Across Troubled Lands, Palgrave Macmillan, 2005, ISBN 978-1-4039-7866-0 (ang.).