Święta Łucja (obraz Francisca de Zurbarána)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta Łucja
Ilustracja
Autor

Francisco de Zurbarán

Data powstania

1636

Medium

olej na płótnie

Wymiary

115 × 68 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Sztuk Pięknych w Chartres

Święta Apoloniapendant Św. Łucji.

Święta Łucja – obraz Francisca de Zurbarána przedstawiający św. Łucję z Syrakuz, znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych w Chartres.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Święta Łucja należy do serii obrazów przedstawiających święte dziewice[a], namalowanych przez Zurbarána i jego warsztat. Powstały w odpowiedzi na liczne zlecenia napływające z różnych instytucji religijnych. Święte Zurbarána to zwykle młode i bardzo eleganckie postacie kobiece, przepełnione pięknem i spokojem, ukazane bez oznak bólu czy cierpienia. Mają niewiele cech mistycznych, mimo że każda z nich posiada atrybuty związane z męczeństwem lub nadprzyrodzonym wydarzeniem, w którym brały udział. Obrazy były krytykowane przez część duchowieństwa, które uważało pompatyczne i ozdobne stroje świętych za nieprzyzwoite, twierdząc, że wyglądają jak zwykłe damy, a nie święte dziewice. Zurbarán bronił się przed krytyką, argumentując, że piękne stroje nadawały postaciom realizm i wzmacniały kult wiernych[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Torturowana św. Łucja odmówiła porzucenia swej wiary. Mocą wyroku miała być zamknięta w domu publicznym i zmuszona do prostytucji. Wtedy, by się oszpecić, wydłubała sobie oczy. Na obrazie jej powieki są opuszczone, w jednej ręce trzyma palmę męczeństwa, a w drugiej paterę na której leżą jej oczy. Została przedstawiona w całej postaci. Elegancki strój jest podkreślony przez uzupełniające się kolory, a także kontrasty ciepłych tonów czerwieni i zimnego niebieskiego. Efekt połyskującego światła widoczny jest na takich przedmiotach jak: perły, kamee, cynowa patera z oczami, a także na tkaninach[2].

Obraz prawdopodobnie został namalowany do głównego ołtarza kościoła klasztoru de la Merced Descalza w Sewilli (obecnie siedziba Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli), razem z wizerunkiem św. Apolonii z Aleksandrii[2]. Oba obrazy miały takie samy wymiary i format[3].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz prawdopodobnie pochodzi z klasztoru de la Merced Descalza w Sewilli. W 1810 razem z pendantem znajdował się w Alkazarze w Sewilli, a w 1852 w prywatnej kolekcji marszałka Soulta[3]. W 1876 Muzeum Sztuk Pięknych w Chartres zakupiło obraz od spadkobierców Soulta[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Chociaż wszystkie są nazywane świętymi dziewicami, dwie z nich: Elżbieta Aragońska i Matylda von Ringelheim były królowymi i miały dzieci, a na obrazach jako atrybut mają koronę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. José A. Góngora Venegas, Pedro J. González Fernández: Santas De Zurbarán. Guía Didáctica. Mares de Libros, 2013. ISBN 84-92417-70-6.
  2. a b c Sainte-Lucie. chartres.fr. [dostęp 2019-05-10]. (fr.).
  3. a b Santiago Saavedra (ed.): Zurbarán. Ministerio De Cultura. Banco Bilbao Vizcaya, 1988, s. 216–218. ISBN 84-505-7532-X.