Świnia Góra (Rudawy Janowickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świnia Góra
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Rudawy Janowickie

Wysokość

751 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Świnia Góra”
Ziemia50°50′06,44″N 15°54′44,24″E/50,835122 15,912289
Masyw Świniej Góry

Świnia Góra (niem. Saukamm, 751 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w Górach Strużnickich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na północny zachód od Przełęczy Strużnickiej, około 1,5 km na zachód od Strużnicy. W masywie Dziczej Góry, wysunięta na zachód, w stronę Strużnicy i dobrze z niej widoczna. Wznosi się w Rudawach Janowickich, w ramieniu odchodzącym od Dziczej Góry w kierunku północno-zachodnim, w stronę Gór Sokolich, usytuowanym prostopadle do głównego grzbietu Rudaw Janowickich.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie w postaci rozległego masywu ze słabo zaznaczonym wierzchołkiem na obszernej szczytowej wierzchowinie, o średnio stromych zboczach i stromym zboczu zachodnim.

Skałki[edytuj | edytuj kod]

Na grzbiecie opadającym ku północnemu zachodowi znajdują się skałki: Obła i Czartówka oraz opuszczony kamieniołom Pieklisko. Na zachodnim i północno-zachodnim zboczu Świniej Góry znajdują się liczne, ciekawe grupy skalne: Diabelski Kościół, Żółta Skała, Świnki, Mniszek, Kamienna Twarz (nazwy nadane przez wspinaczy). Wokół skałek, a zwłaszcza pod nimi występują liczne bloki skalne.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Góra zbudowana jest z waryscyjskich granitów karkonoskich.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Zbocza i szczyt w całości porasta monokultura świerkowa, wprowadzona w miejsce dawnych lasów regla dolnego. Miejscami występują zarośla brzozowe oraz wyręby.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt Świniej Góry jest dostępny dla turystów, prowadzi do niego ścieżka oraz droga. Na wschodnim zboczu ok. 50 m poniżej szczytu górę trawersuje Grzbietowa Droga.

Na górę można dojść ze Strużnicy żółtym szlakiem przez Przełęcz Strużnicką poniżej Rozdroża pod Bielcem. (Ze Strużnicy idąc żółtym szlakiem w lesie na drodze przechodzimy przez betonowy mostek Karpnickiego Potoku. Za mostkiem skręcamy w lewo na ścieżkę, następnie drogą leśną w kierunku masywu Lwiej Góry ze Starościńskimi Skałami).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]