14 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej (Ukraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
14 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Czerkasy”
ilustracja
Historia
Państwo

 Ukraina

Nazwa wyróżniająca

Czerkasy

Tradycje
Rodowód

14 Batalion Obrony Terytorialnej „Czerkasy”

Działania zbrojne
wojna w Donbasie
Organizacja
Dyslokacja

obwód czerkaski

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

piechota zmotoryzowana

Podległość

55 Samodzielna Brygada Artylerii

14 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Czerkasy”batalion Wojsk Lądowych Ukrainy, podporządkowany 55 Samodzielnej Brygadzie Artylerii im. gen. płk. Wasyla Petrowa. Jako batalion obrony terytorialnej brał udział w konflikcie na wschodniej Ukrainie. Batalion stacjonuje w obwodzie czerkaskim[1].

Wykorzystanie bojowe[edytuj | edytuj kod]

Z początkiem lipca 2014 roku batalion otrzymał zadanie ochrony granicy państwowej w rejonie podilskim w obwodzie odeskim. Do strefy walk batalion został wysłany we wrześniu. 9 września ponad czterystu żołnierzy batalionu, którzy stacjonowali pod Wołnowachą w obwodzie donieckim, napisało pisemny raport o odmowie wykonania zadania wysłania ich na front. W odpowiedzi na pismo, rzecznik prasowy ATO Ołeksij Dmytraszkowskyj nazwał żołnierzy Czerkasów tchórzami i stwierdził, że uchylają się od służby, ponieważ nie byli do niej przygotowani psychicznie. 10 września jeden z żołnierzy batalionu powiedział w wywiadzie, że już pięciu jego kompanów zostało rannych, a trzy dni później komisarz wojskowy obwodu czerkaskiego J. Kurbet potwierdził, że batalion wziął już udział w dwóch bitwach. 1 października, w wyniku ostrzału pozycji batalionu z moździerzy, dwóch jego członków odniosło rany, a dzień później w strefie walk zginęło jeszcze dwóch żołnierzy. Od 26 października Czerkasy znowu stacjonowały pod Wołnowachą. 22 listopada jeden z żołnierzy był raniony odłamkami eksplodującego fugasa. 24 stycznia 2015 roku Czerkasy wycofano ze strefy walk, a żołnierzom udzielono urlopów wypoczynkowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Załącznik nr 5 – Podporządkowanie batalionów piechoty zmechanizowanej, [w:] Przemysław Gawryś, Wykorzystanie sił obrony terytorialnej na przykładzie konfliktu na wschodniej Ukrainie, Gdynia: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, 2017, s. 128.
  2. Rozdział III – Działalność batalionów obrony terytorialnej, [w:] Przemysław Gawryś, Wykorzystanie sił obrony terytorialnej na przykładzie konfliktu na wschodniej Ukrainie, Gdynia: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, 2017, s. 73-74.