21 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej (Ukraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
21 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Sarmata”
ilustracja
Historia
Państwo

 Ukraina

Nazwa wyróżniająca

Sarmata

Tradycje
Rodowód

21 Batalion Obrony Terytorialnej „Sarmata”

Działania zbrojne
wojna w Donbasie
Organizacja
Dyslokacja

obwód chersoński

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

piechota zmotoryzowana

Podległość

28 Samodzielna Brygada Zmechanizowana

21 Samodzielny Batalion Piechoty Zmotoryzowanej „Sarmata”batalion Wojsk Lądowych Ukrainy, podporządkowany 28 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej. Jako batalion obrony terytorialnej brał udział w konflikcie na wschodniej Ukrainie. Batalion stacjonuje w obwodzie chersońskim[1].

Działania bojowe[edytuj | edytuj kod]

Od końca czerwca 2014 roku batalion ochraniał obiekty strategiczne i granicę państwową w obwodzie chersońskim. 1 lipca jeden z jego żołnierzy zastrzelił się ze swojej broni służbowej. 10 listopada pięciu żołnierzy zabarykadowało się w swoim pokoju, zarzucając dowództwu kradzież ich mienia, degradowanie ich podczas przepustek bez wyjaśnień, zastraszanie i znęcanie się. Po przybyciu na miejsce dowództwa i sporządzeniu pisemnych wyjaśnień, trzech z nich umieszczono na dwie kolejne doby w nieogrzewanej piwnicy bez pożywienia. W pierwszej połowie grudnia żołnierze Sarmaty przeszli szkolenie na poligonie Szyrokyj Łan w obwodzie mikołajowskim. Zapowiedziano wysłanie ich do strefy walk, co nastąpiło 15 grudnia. Na początku lutego 2015 roku batalion stacjonował w okolicach Mariupola[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Załącznik nr 5 - Podporządkowanie batalionów piechoty zmechanizowanej, [w:] Przemysław Gawryś, Wykorzystanie sił obrony terytorialnej na przykładzie konfliktu na wschodniej Ukrainie, Gdynia: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, 2017, s. 127.
  2. Rozdział III - Działalność batalionów obrony terytorialnej, [w:] Przemysław Gawryś, Wykorzystanie sił obrony terytorialnej na przykładzie konfliktu na wschodniej Ukrainie, Gdynia: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, 2017, s. 77-78.