Aleja Pawła Adamowicza w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleja Pawła Adamowicza
Piecki-Migowo, Jasień, Ujeścisko-Łostowice
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdańsk

Długość

2,7 km[1]

Przebieg
ul. Bulońska
0 ul. Myśliwska
0 ul. Myśliwska
światła 200 ul. Wołkowyska
światła 600 ul. Morenowe Wzgórze
700 estakada nad Potokiem Siedleckim
światła 1200 ul. Stolema
światła 1700 ul. Kartuska
światła 1900 Zjazd w Trasę W-Z kier. Obwodnica
2000 Trasa W-Z (droga wojewódzka nr 501)
światła 2100 Zjazd w Trasę W-Z kier. Śródmieście
światła 2600 ul. Warszawska / Lawendowe Wzgórze / Jabłoniowa
brak współrzędnych

Aleja Pawła Adamowicza – ulica w Gdańsku o długości 2,7 km[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica rozpoczyna się w Migowie, w ciągu ulicy Bulońskiej. Przebiega południkowo, przez Górny Taras. Dolinę Potoku Siedleckiego pokonuje estakadą. Następnie przebiega pomiędzy Jasieniem a Zabornią, gdzie krzyżuje się z ulicą Kartuską. Dalej, poprzez węzeł, ulica powiązana jest z Trasą W-Z (droga wojewódzka nr 501). Kończy się na pograniczu Szadółek i Ujeściska, przy zbiegu ulic Jabłoniowej, Lawendowe Wzgórze i Warszawskiej[1].

Opis ulicy[edytuj | edytuj kod]

Droga klasy Z o jednej jezdni z dwoma pasami ruchu. Wzdłuż drogi biegnie wydzielone, dwutorowe torowisko tramwajowe, chodniki oraz droga dla rowerów[1]. Estakada nad doliną Potoku Siedleckiego o długości 220 metrów posiada unikatową konstrukcję. Zbudowana została z wielu jednoelementowych, żelbetowych prefabrykatów w kształcie łuków, które zostały następnie od góry zasypane gruntem. Taka konstrukcja estakady zapewnia wysoką izolację dźwiękową oraz wyższą trwałość w porównaniu z wiaduktami wykonanymi w standardowej technice. Ze względu na swoją łukową konstrukcję, estakada nazywana jest potocznie „Estakadą Wenecką”[2]. Estakada posiada 154 łuki o rozpiętości 20 metrów[3].

Aleja Pawła Adamowicza została zbudowana w latach 2018–2020. Koszt budowy wyniósł 270 mln zł[1]. Otwarcie drogi dla ruchu odbyło się 13 stycznia 2020 r. w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nazwa ulicy została nadana w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska w zamachu[3]. Linię tramwajową uruchomiono później, na początku lipca 2020 r.[4]

Sposób wykonania ulicy jest przedmiotem krytyki. Wskazywano na brak zieleni, pomimo nazwania ulicy aleją, elementów małej architektury, marginalizację infrastruktury dla pieszych (m.in. wąskie chodniki), a przede wszystkim na sposób poprowadzenia linii tramwajowej, która na 2,7 kilometrowym odcinku drogi 10 razy sterowana jest sygnalizacją świetlną, co powoduje, że średnia prędkość tramwajów poruszających się wzdłuż drogi jest wyraźnie niższa niż na innych odcinkach w mieście[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]