Marek Ambroży z Nysy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ambrosius Marcus de Nissa)
Marek Ambroży z Nysy
Marcus Ambrosius de Nissa
Data śmierci

po 1584

Zawód, zajęcie

heraldyk

Narodowość

niemiecka

Uczelnia

Akademia Krakowska

Rodzice

Sylwester Ambroży

Marek Ambroży z Nysy (łac. Marcus Ambrosius de Nissa, niem. Markus Ambrosius von Neisse, zm. po 1584[1]) – polsko-niemiecki mieszczanin i heraldyk. Twórca jednego z najważniejszych dzieł heraldyki polskiej, Arma Regni Poloniae.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Marek był rodowitym Niemcem, urodził się na śląsku jako syn Sylwestra Ambrożego[1][2]. Studiował na Akademii Krakowskiej w tym samym czasie co inny heraldyk – Bartosz Paprocki. Znał z pewnością twórczość poetów polsko-łacińskich, zwłaszcza wiersze będące realizacją horacjańskiej zasady ut pictura a poesis erit na co wskazuje wnikliwa lektura jego dzieł[3][2].

W 1562 roku w Antwerpii wydał herbarz Arma sive insignia Regni Poloniae eiusque praecipuarum familiarum (skrótowiec: Arma Regni Poloniae), dedykowanego Henrykowi III Walezemu, królowi Polski i Francji. Herbarz składał się z samych herbów, bez wyjaśniania ich znaczeń i jakichkolwiek utworów[2][3]. Dane dzieło przedstawiało 144 herby (ziem, zakonu niemieckiego, kapituł i szlachty, wykonanych techniką drzeworytniczą), z czego 112 było herbami szlacheckimi[3][4]. Arma Regni Poloniae prawdopodobnie było oparte na jednym z zaginionych rękopisów Klejnotów autorstwa Jana Długosza[3].

Jego herbarz był pierwszym drukowanym polskim herbarzem, zaproponował w nim (podobnie jak Bartosz Paprocki) własne wzory przedstawień ikonograficznych tych herbów, będące zarazem próbą przełamania „monopolu” ich wyobrażeń dotąd obowiązujących z 1506 roku[5].

Ambroży zmarł po 1584 roku[1].

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Minakowski ↓.
  2. a b c Tułowiecka 2009 ↓, s. 21.
  3. a b c d e Tułowiecka 2009 ↓, s. 47–48.
  4. Kulikowski 1990 ↓, s. 214.
  5. Michta 2017 ↓, s. 15.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]