Anna Ludwik de La Grange d’Arquien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Ludwik de La Grange d’Arquien
Herb
Data śmierci

1703

Ojciec

Henryk Albert de la Grange d’Arquien

Anna Ludwik d’Arquien (fr. Anne Louis d’Arquien de La Grange), hrabia Maligny (zm. 1703) – brat Marii Kazimiery, komendant regimentu dragonii kawalerii koronnej, uczestnik odsieczy wiedeńskiej, poseł nadzwyczajny Rzeczypospolitej w Królestwie Francji w 1669 roku, poseł Rzeczypospolitej w Królestwie Francji w 1676 roku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był bratem królowej Marii Kazimiery, która sprowadziła go z Francji do Polski. W 1670 wstąpił do armii koronnej, od 1672 był w regimencie dragonów, uczestniczył w bitwie pod Chocimiem. Od 1676 był komendantem regimentu.

W grudniu 1676 otrzymał polecenie wyjazdu do Francji, aby obwieścić zawarcie rozejmu z Turcją. Pozostawał tam, aby reprezentować siostrę podczas spraw majątkowych oraz aby osobiście dopilnowywać interesów małżonków Sobieskich. Po powrocie do Polski w 1683 towarzyszył Janowi III Sobieskiemu w wyprawie wiedeńskiej, gdzie dowodził sześcioma pułkami dragonów.

Anna Ludwik odegrał znaczną rolę podczas pierwszej bitwy pod Parkanami w październiku 1683, gdzie próbował powstrzymać ucieczkę jazdy polskiej, a w listopadzie tego roku dzięki jego udziałowi zdobyto twierdzę w Seczanach. Od tego czasu uczestniczył we wszystkich działaniach zbrojnych stojąc u boku Jana III Sobieskiego.

W 1690 poprzez konstytucję sejmu w zamian za szczególne zasługi dla Polski otrzymał indygenat[2]. Od 1693 był starostą szczyrzeckim, w tym czasie zaczął tytułować się markizem d’Arquien. Po śmierci Jana III, za panowania Augusta II Mocnego dowodził regimentem piechoty w armii koronnej[3]. Był elektorem Augusta II Mocnego z ziemi lwowskiej i przemyskiej w 1697 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rocznik Służby Zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej według stanu na 1 kwietnia 1938, Warszawa 1938, s. 67.
  2. Wielki Sobieski, Słowniczek terminów
  3. Muzeum Pałac w Wilanowie, Index osobowy, d’Arquien de La Grange
  4. Suffragia województw i ziem koronnych i W. X. Litewskiego zgodnie na [...] Augusta II obranego króla polskiego [...] dnia 27 VI i przy poparciu wolnej elekcjej jego [...], s. 33.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]