Antoni Wołosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Wołosz
Data i miejsce urodzenia

26 sierpnia 1920
Wojciechowice (obecnie część Ostrołęki), Polska

Data i miejsce śmierci

24 czerwca 1981
Brno

Pozycja

prawy pomocnik, obrońca, stoper

Kariera seniorska[a]
Lata Klub Wyst. Gole
Polonia Warszawa 99 (8)
1964 Mazur Karczew
Kariera trenerska
Lata Drużyna
Polonia Warszawa
Start Otwock
Lechia Grodzisk
Huragan Wołomin
Mazur Karczew
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Grób Antoniego Wołosza na cmentarzu Bródnowskim

Antoni Wołosz (ur. 26 sierpnia 1920 w Wojciechowicach koło Ostrołęki, zm. 24 czerwca 1981 w Brnie), polski piłkarz, grający na pozycji prawego pomocnika, także obrońcy i stopera.

W latach okupacji występował w rozgrywkach konspiracyjnych w barwach zespołu z Piaseczna, po wojnie reprezentował warszawską Polonię. W barwach klubu zaliczył 99 spotkań i strzelił 8 bramek, a na najwyższym szczeblu rozgrywkowym grał w sezonie 1946 i w latach 1948–1952. W 1946 zdobył z Polonią mistrzostwo Polski; jako ostatni dołączył do drużyny w trakcie wiosennych rozgrywek w warszawskiej klasie okręgowej, a zarazem jako jedyny wśród zawodników pochodził z okolicy Ostrołęki. Cieszył się opinią znakomitego obrońcy, obdarzonego intuicją piłkarską i potrafiącego na rywalu wymusić pożądane zagranie. Gra w Polonii zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski (kadra B). Wołosz był bohaterem licznych anegdot w środowisku sportowym.

Po zakończeniu kariery był trenerem m.in. w Polonii, w Otwocku, na Targówku, w Lechii Grodzisk, Huraganie Wołomin, Mazurze Karczew; w barwach tego ostatniego niespodziewanie zagrał w meczu Pucharu Polski (na szczeblu centralnym) w 1964. Z wykształcenia był ekonomistą, pracował w centrali handlu zagranicznego.

Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 39I-1-17)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Gowarzewski, Polonia, Warszawianka, Gwardia. Prawdziwa historia trzech klubów (7. część serii "Kolekcja klubów"), Wydawnictwo GiA, Katowice 2003, s. 275 (fotografia zbiorowa s. 60)