Aszułuk (poligon wojskowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
185. Centrum Wykorzystania Bojowego i Misji Sił Powietrznych
185-й Центр боевого применения и боевого предназначения ВКС
Ilustracja
Wielki emblemat poligonu Aszułuk
Historia
Państwo

Rosja

Sformowanie

1 czerwca 1960

Tradycje
Święto

1 czerwca

Dowódcy
Obecny

ppłk Andriej Zaichenko

Organizacja
Dyslokacja

Aszułuk

Podległość

Dowódca Naczelny Sił Powietrznych Rosji

Aszułuk (ros. Ашулук) – poligon wojskowy (ośrodek szkoleniowy) Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Poligon znajduje się w obwodzie astrachańskim na wschód od stacji kolejowej Aszułuk, na granicy z Kazachstanem. Poligon przeznaczony do testowania przeciwlotniczej broni rakietowej sił obrony powietrznej i prowadzenia ćwiczeń wojskowych z użyciem tej broni.

Oficjalna nazwa ośrodka w języku rosyjskim 185-й Центр боевого применения и боевого предназначения ВКС (185 ЦБП и БПр ВКС) – 185. Centrum Wykorzystania Bojowego i Misji Sił Powietrzno-Kosmicznych. Wcześniej – 42-й учебный центр боевой подготовки зенитно-ракетных войск (42 УЦБП ЗРВ) – 42. Ośrodek Szkolenia Bojowego Wojsk Rakietowych i Przeciwlotniczych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek szkoleniowo-badawczy do walki z użyciem przeciwlotniczych sił rakietowych obrony powietrznej (poligon Aszułuk) został powołany do życia 25 maja 1960 r. zarządzeniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. 1 czerwca 1960 r. poligon rozpoczął oficjalną działalność. Zarządzeniem Ministra Obrony ZSRR z 24 marca 1961 r. dla upamiętnienia powstania jednostki ustanowiono doroczne święto poligonu na dzień 1 czerwca.

W czasach sowieckich poligon testowy znajdował się na terenie dwóch republik - Rosyjskiej SRR i Kazachskiej SRR. Przydzielony obszar o wymiarach 120x38 km znajduje się całkowicie w regionie Astrachania, a druga jego część pozostała poza granicami współczesnej Rosji. Aby zapewnić bezproblemowe prowadzenie ostrzału bojowego, wprowadzono dodatkową strefę bezpieczeństwa o łącznej powierzchni 20 650 ha. Poligon jest wyposażony w sprzęt radarowy, telemetryczny i optyczny[1]. Na poligonie znajduje się lotnisko Aszułuk. Na poligonie regularnie ćwiczą przeciwlotnicze siły rakietowe obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Rosji i krajów WNP (Kazachstan, Armenia i inne).

W latach 60. 70. i 80. ubiegłego wieku na poligonie ćwiczyły również polskie dywizjony rakietowe Obrony Powietrznej m.in. z 4 Brygady Artylerii OPK, 26 Brygady Artylerii OPK, 13 Dywizji Artylerii OPK, 1 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej OPK

Incydenty[edytuj | edytuj kod]

  • 23 sierpnia 2011 roku na poligonie Aszułuk doszło do samoczynnego zapłonu silników 3 rakiet Grad i wybuchu. Zginęło 6 żołnierzy, a 12 zostało rannych[2].
  • 24 maja 2012 roku zapalił się samochód KamAZ, w wyniku czego eksplodowało ponad sto skrzyń z amunicją. Nie było ofiar[3].
  • 14 sierpnia 2013 r. na poligonie w wyniku wybuchu pocisku zginęło 2 poborowych[4].
  • 20 czerwca 2016 zapalił się silnik rakiety-celu, co wywołało pożar w magazynie z częściami zamiennymi rakiet. 600 osób zostało ewakuowanych ze strefy zagrożenia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]