BBC Radio 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BBC Radio 1
BBC Radio 1.svg
Państwo  Wielka Brytania
Założono 30 września 1967
Właściciel BBC
Częstotliwości
w miastach
naziemny przekaz analogowy i cyfrowy, przekaz satelitarny, Internet, sieci kablowe
Strona internetowa radia

BBC Radio 1brytyjska ogólnokrajowa stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Powstała w roku 1967, kiedy to uznano, że dotychczasowy kanał radiowy BBC poświęcony muzyce popularnej - BBC Light Programme - nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych słuchaczy, którzy preferują rozmaite rozgłośnie pirackie. Light Programme został więc podzielony na dwie nowe stacje - adresowane do młodzieży Radio 1 i przeznaczone dla nieco starszego odbiorcy BBC Radio 2. Jest drugą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii[1].

Teoretycznie grupę docelową Radio 1 stanowią osoby w wieku 16 - 24 lata. W praktyce jednak, w ostatnich latach średnia wieku słuchaczy zbliża się do trzydziestki, zaś tych autentycznie bardzo młodych przejmuje siostrzana stacja, BBC 1Xtra. Serwisy informacyjne wyraźnie różnią się od innych programów spod znaku BBC News - są prezentowane dużo bardziej dynamicznie, inny jest także dobór tematów. Stacja prezentuje szeroki miks gatunków muzycznych, uwzględniający takie style jak rock, house, world music, pop czy rap.

Radio 1 jest dostępne w Wielkiej Brytanii poprzez analogowe i cyfrowe nadawanie naziemne. Można je także znaleźć na brytyjskich i amerykańskich platformach cyfrowych oraz w Internecie.

[edytuj | edytuj kod]

Obecne logo BBC Radio 1 używane jest od września 2007. Logo przypomina czarne logo BBC, a pod nim napis "RADIO". Na prawo od nich znajduje się czarne koło (w środku biała cyfra 1).

Przypisy

  1. BBC News: BBC Radio 1 loses listeners (ang.). [dostęp 16 czerwca 2009].