Balansowanie akumulatorów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Balansowanie akumulatorów[1] – proces mający na celu wyrównanie stanu naładowania poszczególnych ogniw w baterii (pakietu) celem zmaksymalizowania wykorzystania pojemności takiego pakietu oraz przedłużeniem żywotności. Szczególnie wrażliwe są baterie ogniw Litowych, których elektrochemia sprawia, że przekraczając napięcia operacyjne (ok. 2.0 – 4.2 V w zależności od typu materiału katodowego)[2] dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia, a nawet do puchnięcia, wycieków elektrolitów czy zapłonu[3].

Przyczyna i konsekwencje nierównomiernego rozdysponowania energii[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj akumulatory tworzące baterię niewiele różnią się pojemnością, jednak różnica ta po kilkukrotnym cyklu ładowania-rozładowana bez balansowania staje się istotna i dochodzi do sytuacji w której napięcie na jednym z ogniw spada poniżej bezpiecznej granicy eksploatacji[3]. Dalsza eksploatacja jest niebezpieczna i może powodować uszkodzenie akumulatora. Maksymalna energia uzyskana z baterii w tym przypadku jest limitowana przez ogniwo o najmniejszej pojemności.

Techniki balansowania pakietów[edytuj | edytuj kod]

Napięcie akumulatora jest funkcją poziomu naładowania i rozpina się w granicach 2.0 – 4.2V[4]

Istnieje kilka technik balansowania z udziałem mikrokontrolera, które dzielą się na:

Pasywne – Ogniwo o najwyższym stanie naładowania jest rozładowywane, zazwyczaj na rezystorze generując ciepło(tzw. Bleed Balancing)[5]

Aktywne – Rozwiązanie stosowane dla dużych mocy w których liczy się wysoka sprawność odzyskiwania energii. Energia z akumulatora o najwyższym napięciu gromadzona jest w kondensatorze lub balansowanie następuje przy użyciu przetwornicy DC/DC która rozdziela ładunek na cały pakiet w jednej z trzech konfiguracji:

  • Ogniwo-Bateria
  • Bateria-Ogniwo
  • Dwukierunkowo

Prądy balansowania są zazwyczaj kilku rzędów niższe niż prądy pracy.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Problem pojawia się wszędzie tam, gdzie ogniwa połączone są szeregowo. W połączeniu równoległym ogniwa balansują się samoistnie[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://web.archive.org/web/20111125141803/http://www.ti.com/lit/an/slyt322/slyt322.pdf Texas Instruments.
  2. Battery-Management-Part-2 [online], dkc1.digikey.com [dostęp 2017-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-19] (ang.).
  3. a b Lithium Battery Failures [online], www.mpoweruk.com [dostęp 2017-11-17].
  4. http://www.mpoweruk.com/soc.htm State Of Charge determination.
  5. ARTECH HOUSE USA: Welcome [online], www.artechhouse.com [dostęp 2019-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-10].
  6. http://www.mpoweruk.com/balancing.htm Electropedia-balancing.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]