Bilet kredytowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bilet kredytowany – polska forma świadczenia niepieniężnego pomocy społecznej przyznawana na podstawie zapisów ustawy o pomocy społecznej[1].

Bilet kredytowany jest zasiłkiem celowym niepieniężnym[1], umożliwiającym klientowi pomocy społecznej pokonanie określonej trasy w oparciu o środki transportu publicznego. Może być przyznany osobom bez dochodu lub z bardzo niskim dochodem, które muszą udać się do innej miejscowości celem załatwienia istotnych spraw rodzinnych lub urzędowych[2]. Na mocy ustawy, przyznanie pomocy w formie biletu kredytowanego nie wymaga wydania przez organ pomocy społecznej decyzji administracyjnej[1]. W przypadku odmowy przyznania takiego biletu ustawa wymaga wydania decyzji administracyjnej, ale bez konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, co jest w zasadzie regułą w przypadku świadczeń pieniężnych[3].

Wydanie biletu kredytowanego wymaga podpisania umowy pomiędzy gminą (ośrodkiem pomocy społecznej), a przewoźnikiem. W przypadku braku takiej umowy ośrodek może przyznać zasiłek celowy w formie biletu kredytowanego na zasadach ogólnych ustawy[4].

Bilet kredytowy uprawnia do przejazdu wyłącznie w klasie drugiej, pociągami osobowymi lub pośpiesznymi, ale pospiesznymi tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy na danej trasie nie kursują pociągi inne niż pospieszne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]