Bitwa pod Meçad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Meçad
Inwazja Turków Osmańskich na Bałkany
Czas

czerwiec 1465

Miejsce

Okolice Dibry

Terytorium

Albania

Przyczyna

Próba opanowania obozu Skanderbega przez Turków

Wynik

zwycięstwo Albańczyków

Strony konfliktu
Imperium Osmańskie Liga w Lezhy
Dowódcy
Ballaban Badera Skanderbeg
Siły
18 000 nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Albanii
Mapa konturowa Albanii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
41°31′30″N 20°31′39″E/41,525000 20,527500

Bitwa pod Meçad (alb. Beteja e dytë e Mexhadit) – bitwa stoczona w czerwcu 1465 przez wojska osmańskie pod dowództwem Ballabana Badery i Albańczykami, dowodzonymi przez Skanderbega.

Geneza bitwy[edytuj | edytuj kod]

Ballaban Badera, sandżakbej pochodzenia albańskiego, sprawujący władzę w sandżaku ochrydzkim należał do faworytów sułtana Mehmeda II. Z osobą Badery sułtan wiązał nadzieje na zakończenie wojny ze Skanderbegiem i opanowanie ziem albańskich. W czerwcu 1465 Ballaban stanął na czele 18-tysięcznej armii osmańskiej, która miała dokonać inwazji Albanii. Ballaban liczył na to, że jako Albańczyk zdoła znaczną część swoich rodaków przeciągnąć na stronę osmańską i osłabić armię Skanderbega. Chcąc zakończyć jak najszybciej kampanię, planował opanowanie przez zaskoczenie obozu Skanderbega i wzięcie go do niewoli.

Przebieg bitwy[edytuj | edytuj kod]

Ballaban zdobył informacje, że Skanderbeg przebywa w osadzie Meçad, k. Oranika, gdzie zamierzał schwytać go w pułapkę. Ostrzeżony w porę Skanderbeg opuścił Meçad i udał się na północ. Wierne mu oddziały rozpoczęły manewr okrążania jednostek Ballabana, kiedy ten przygotowywał się do ataku na Meçad. Główną rolę w ataku na zaskoczone obrotem wydarzeń wojska osmańskie odegrała jazda Skanderbega, wspierana przez oddział ochotników z państw włoskich.

Skutki bitwy[edytuj | edytuj kod]

Albańczycy odnieśli pełny sukces w bitwie, zdobyli także flagę osmańską. Ballaban uciekł z miejsca bitwy i dotarł do Stambułu, gdzie sułtan Mehmed powierzył mu kolejną armię, złożoną z 20 tysięcy żołnierzy. Także i ta armia w lipcu 1465 została rozbita przez Albańczyków. W kolejnym roku główne siły osmańskie ruszyły na Albanię, docierając do Kruji – stolicy Skanderbega.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Francione Gennaro: Skenderbeu: Një hero modern. Tirana: 2003, s. 174-175. ISBN 978-99927-38-75-7. (alb.).
  • Harry Hodgkinson: Scanderbeg: From Ottoman Captive to Albanian Hero. Centre for Albanian Studies: 1999, s. 199-204. ISBN 1-873928-13-0.