Born to Be Wild

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Born to Be Wildrockowa piosenka napisana przez Marsa Bonfire, stała się sławna dzięki kanadyjsko-amerykańskiemu rockowemu zespołowi Steppenwolf.

Piosenka jest niejednokrotnie nazywana pierwszym heavy metalowym utworem, uważa się również, że zainspirowała ona nazwę tego właśnie kierunku muzycznego, choć jest to kwestia sporna. Drugi wers piosenki (który odnosi się do „heavy metal thunder” - w oryginale jest nawiązaniem do wagi motocykla czy ówczesnych „krążowników szos”) jest pierwszym zanotowanym określeniem „heavy metal” w kontekście muzyki rockowej.

Piosenka w oryginale ukazała się po raz pierwszy w 1968, ale była regularnie włączana w różne albumy, składanki oraz soundtracki do filmów. Pierwszym z tych filmów był Easy Rider (1969). Różni się ona jednak nieco od oryginału: w początkowym fragmencie piosenki dołożono odgłosy ryczących silników motocyklowych. Kiedy film był w produkcji, utwór „Born to Be Wild” został użyty jako zamiennik, Peter Fonda chciał, aby to Crosby, Stills i Nash napisali muzykę. Szybko jednak okazało się, że piosenka pasuje idealnie do filmu.

W 2004 utwór został sklasyfikowany na 129. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[1].

Covery[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].
  2. Kermit Unpigged - Muppet Wiki (ang.). muppet.wikia.com. [dostęp 2011-03-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]