Café au lait

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Café au lait

Café au lait (z franc. "kawa z mlekiem") to francuska nazwa napoju na bazie kawy.

W Europie "café au lait" wywodzi się z tej samej kontynentalnej tradycji co "caffè latte" we Włoszech, "café con leche" w Hiszpanii, "kawa biała" w Polsce, "Milchkaffee" w Niemczech, "koffie verkeerd" ("kawa na opak") w Holandii czy "café com leite" w Portugalii, po prostu "kawa z mlekiem". W północnej części Europy, café au lait jest najczęściej używaną nazwą w kawiarniach. W domu napój ten przyrządza się z kawy dolewając gorącego lub zimnego mleka; w kawiarniach, od czasu wynalezienia ekspresu do kawy w latach czterdziestych, z espresso i mleka zagotowanego na parze.

Automat do kawy serwujący m.in. café au lait

W Stanach Zjednoczonych, caffè latte i café au lait serwowane są jako dwa zupełnie różne napoje kawowe. Inaczej jest w Europie, gdzie te dwa określenia używane są raczej jako wskazanie z jakiego rodzaju lokalem mamy do czynienia i na jaki sposób kawa jest podana - na "francuski" (w białej, porcelanowej filiżance lub kubku; na bazie czarnej kawy lub espresso) czy "włoski" (w szklance, zawsze na bazie espresso).

Określenie misto (lit. "zmieszane") również używane jest do określenia café au lait, głównie przez sieć Starbucks[1].

Kawa w stylu nowoorleańskim[edytuj | edytuj kod]

Café au lait w Nowym Orleanie została po części spopularyzowana przez sieć kawiarni Café du Monde. Serwuje się ją tam z mlekiem i odrobiną cykorii co nadaje jej mocny i gorzki smak. Włączenie palonego korzenia cykorii jako dodatku do kawy stało się tak powszechne w kolonialnej Luizjanie, że zostało w końcu uznane za lokalny wariant tego napoju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy