Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chór Męski „ Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego
Dyrygent

Joanna Gutowska-Kuźmicz

Państwo

 Polska

Województwo

małopolskie

Miasto

Kraków

Instytucja

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Rok założenia

2007

Strona internetowa

Chór Męski „Agricola” Krakowskiego Środowiska Akademickiego – chór akademicki założony w 2007 roku w Krakowie przy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chór powstał w 2007 roku z inicjatywy prof. Kazimierza Wiecha[1] – byłego członka Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ten sposób postanowił kontynuować tradycję prawie 140-letniej działalności KChAUJ. Założyciel chciał wypełnić lukę, którą stanowił brak akademickiego zespołu, w którym mogliby śpiewać uzdolnieni muzycznie pracownicy wszystkich krakowskich uczelni. Takie zespoły istnieją w zachodniej Europie w prawie każdym liczącym się środowisku akademickim.

W 2012 roku decyzją Konwentu Rektorów krakowskich uczelni Chór Agricola został wybrany na reprezentanta Krakowskiego Środowiska Akademickiego.

Chór od początku działalności jest goszczony przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Dyrygentem Chóru Agricola jest dr Joanna Gutowska-Kuźmicz, pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2016 roku otrzymała z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego Odznakę "Honoris Gratia" za zasługi dla Miasta Krakowa.

Chór ma formułę otwartą[2], przyjmując do swego składu mężczyzn (niebędących studentami) – obecnych i byłych pracowników krakowskich uczelni, byłych członków zespołów akademickich, a także chętnych do śpiewania w chórze biznesmenów oraz nauczycieli.

W 2012 roku w wyniku ogłoszonego konkursu wewnętrznego zostało przyjęte logo oraz obecna nazwa. Chór Agricola honoruje swoich chórzystów w każdym roku za szczególne zasługi na rzecz chóru odznaczeniem Agricolańskie Miecze.

Liczebność chóru zwiększa się, chór koncertuje w kraju i za granicą (m.in. wielokrotnie w Holandii, a także w Belgii, we Włoszech i Lwowie), uczestniczy w festiwalach, organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o udział własny chórzystów, życzliwych sponsorów i mecenasów sztuki oraz uczelni. Chór zdobywał wiele nagród w Polsce i za granicą. Chór Agricola bierze udział w festiwalach i koncertach patriotycznych, festiwalach pieśni myśliwskich, w koncertach kolęd w kościołach krakowskich a także konkursach kolęd i pastorałek.

Chór Agricola jest organizatorem projektu Building Bridges[3], czyli budowania mostów[4] muzycznych pomiędzy chórami z Anglii, Holandii[5] i Polski. Wspólne koncerty tego projektu rozpoczęły się w Krakowie w roku 2015.

W latach 2011 oraz 2014 Chór Agricola uczestniczył w uroczystościach państwowych w tym w obchodach 70-lecia wyzwolenia[6][7] Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. Kazimierz Wiech: Chór to duch przyjaźni. To jest właśnie to, co łączy - Rozmowy - Radio Kraków [online], Radio Kraków [dostęp 2017-07-15] (pol.).
  2. (XXX) „Agricola” wyciska łzy, „salon24.pl” [dostęp 2017-07-15] (pol.).
  3. „Złote nuty” w magistracie - Kraków Otwarty Na Świat [online], krakow.pl [dostęp 2017-07-15] (pol.).
  4. Zbudowali muzyczne mosty, „krakow.gosc.pl”, 25 października 2015 [dostęp 2017-07-15].
  5. „Requiem” w rytmie kołysanki, „krakow.gosc.pl”, 15 października 2015 [dostęp 2017-07-15].
  6. 70. rocznica wyzwolenia Bredy, Oosterhout - Poczty Sztandarowe. marekarch 2014-11-16. [dostęp 2017-07-16].
  7. 70. rocznica wyzwolenia Bredy - Mazurek Dąbrowskiego. marekarch 2014-11-16. [dostęp 2017-07-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]