Cmentarz żydowski w Mikulovie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz żydowski w Mikulovie
Ilustracja
Ścieżka z rabińskiego wzgórka do domu przedbogrzebowego, widoczny mur.
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Mikulov

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

judaizm

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

19 180 m²

Data otwarcia

połowa XV wieku

Data ostatniego pochówku

5 stycznia 1949

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w Mikulovie”
Ziemia48°48′36″N 16°38′12″E/48,810000 16,636667
Neorenesansowy dom przedpogrzebowy.
Nagrobki z XVII i XVIII w.
Północna część cmentarza, pochodząca z XX wieku.
Nagrobki rodziny Teltscherów na wzgórku rabińskim.
Nagrobek Samuela Horowitza.
Nagrobek Mordechaja Beneta.

Cmentarz żydowski w Mikuloviecmentarz żydowski (kirkut) w północno-zachodniej części śródmieścia Mikulova na południu Czech, przy Hřbitovní náměstí. Jest jednym z największych cmentarzy żydowskich Moraw. Powstał w połowie XV wieku. Na obszarze 19 180 m² znajduje się według różnych źródeł od 2500 do 4000 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1618. Na uwagę zasługuje tzw. rabiński wzgórek na którym spoczywają m.in. rabini Moraw oraz znajdują się najstarsze macewy z XVII w. Ostatni pochówek miał miejsce w 1949.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka z rabińskiego wzgórka do domu przedbogrzebowego.

Cmentarz powstał w połowie XV wieku, mniej więcej w tym samym okresie, kiedy mikulowska gmina żydowska. O jego metryce świadczy lokalizacja w północno-zachodniej części śródmieścia, na skraju ówczesnej dzielnicy żydowskiej.

Nekropolia znajduje się na zachodnim zboczu Koziego Gródka, zwanego niegdyś Turold. Ma powierzchnię 19 180 m², a jej nieregularny kształt obrazuje kilkusetletnią historię. Całość otoczona jest wapienno-ceglanym (co jest typowe dla zabudowy Mikulova) murem, którego wysokość w niektórych miejscach sięga nawet 8 m.

Centralną i najważniejszą częścią kirkutu jest tzw. rabiński wzgórek (czes. rabínský vršek, niem. Rabbonimplatz). Jest to wzniesienie, na którym znajdują się najstarsze zachowane macewy z XVII w., a także groby rabinów (zarówno Mikulova, jak i całych Moraw) i ich rodzin oraz najbogatszych mieszkańców miasta.

W południowej części cmentarza w 1898 wybudowano według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera neorenesansowy dom przedpogrzebowy, od którego w kierunku północnym wzdłuż muru biegnie tzw. droga wschodnia.

Najmłodsza część kirkutu, z okresu międzywojennego, znajduje się w części północnej, natomiast na zachodzie znajduje się grób węgierskich żydów z 1945. Obszar przy bramie wejściowej zajmuje kwatera dziecięca.

Ostatnie pogrzeby odbyły się w latach 40. XX wieku. Jesienią 1945 pochowano tutaj, po ekshumacji, 21 węgierskich żydów, którzy w styczniu tego roku zginęli w obozie pracy, który funkcjonował w Mikulovie. Ostatnimi pochowanymi byli Hanuš Spielmann (21 kwietnia 1948) i Emil Stankiewicz (5 stycznia 1949).

Nagrobki[edytuj | edytuj kod]

Na Morawach macewy datowane przed rokiem 1620 zachowały się jedynie w Ivančicach, Tovačovie i właśnie w Mikulovie, przez co mikulowski kirkut jest jednym z najstarszych morawskich, a także jednym ze starszych w całych Czechach.

Na cmentarzu żydowskim w Mikulovie znajduje się kilka tysięcy nagrobków. Ich dokładna liczba nie jest znana. Jíří Fiedler podaje liczbę 2500[1], natomiast Jaroslav Klenovský nawet 4000[2]. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1618.

Pomniki znajdują się na całym obszarze cmentarza w nieregularnych zespołach, przeważnie na osi wschód-zachód. Wyjątkiem jest „droga wschodnia” – alejka biegnąca od domu przedpogrzebowego w kierunku północnym.

Najstarsze macewy, pochodzące jeszcze z XVII w., znajdują się na wzniesieniu zwanym „rabińskim wzgórkiem” (czes. rabínský vršek, niem. Rabbonimplatz). Oprócz nich są tu groby rabinów, zarówno gminy w Mikulovie, jak i całych Moraw, oraz najbogatszych mieszkańców miasta. Łącznie jest to ok. 80 nagrobków w kilku zwartych rzędach. Przypuszcza się, że rabiński wzgórek stanowił najstarszy rdzeń cmentarza, wokół którego nekropolia stopniowo się powiększała.

Groby z XVII w. mają postać kwadratowych lub prostokątnych steli z płaskorzeźbionymi dekoracjami i pilastrami po obu stronach, zakończonych łukiem z ornamentami. Istnieją też macewy w postaci obramowanej płyty bez detali architektonicznych, także zakończone łukami. Spotyka się również kombinacje obu stylów.

W połowie XVIII w. zaczynają się pojawiać macewy barokowe, posiadające złożone kształty i bardzo bogatą dekorację. Najbardziej typowym zdobieniem spotykanym na cmentarzu w Mikulovie jest muszla. Często spotyka się również różne motywy roślinne.

Na przełomie XVIII i XIX w. zaczął dominować styl rokokowy. Dekoracje macew z tego okresu wyraźnie przypominają dekoracje na zamku w Mikulovie.

Znane osobistości[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz żydowski w Mikulovie ma znaczenie nie tylko ze względu na swój wiek i wartość historyczno-artystyczną, ale także dlatego, że pochowany jest tu kilkunastu rabinów, reprezentujących żydów na całych Morawach. Ich groby znajdują się na tzw. wzgórku rabińskim.

Są to:

  • Jehuda Löb ben Obadja Eulenburg (zm. 1618)
  • Petachjah ben Josef (zm. 1637)
  • Menachem Mendl Krochmal (zm. 1661)
  • Aron Jakob ven Jecheskel (Ezekiel) Charif (zm. 1671)
  • Jehuda Arje Löb-Lev (zm. 1684)
  • Eleazar Mendl ben Mordechaj Fanta (zm. 1690)
  • Gabriel ben Jehuda Leb Eskeles (zm. 1718)
  • Moses ben Aron Lwow-Lemburger (zm. 1757)
  • Gerson ben Moses Pullitz-Pollitzer (zm. 1772)
  • Samuel Schmelke ha-Levi Horowitz (zm. 1778)
  • Gerson ben Abraham Chajes (zm. 1789)
  • Mordechaj ben Abraham Benet (zm. 1830)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jíří Fiedler: Židovské památky v Čechách a na Moravě. Praga: 1992.
  2. Jaroslav Klenovský: Židovské památky Mikulova. Mikulov: 2000.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Soňa Nezhodová: Židovský Mikulov. Brno: Matice moravská, 2006. ISBN 80-86488-28-4.
  • Jan Heřman: Jewish Cemeteries in Bohemia and Moravia. Praha: Rada židovských obcí ČSR.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]