Cmentarz ewangelicki w Borowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz ewangelicki w Borowie
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Borowo

Typ cmentarza

grzebalny, wyznaniowy

Wyznanie

ewangelicko-augsburskie

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

XVIII / XIX w.

Data ostatniego pochówku

po 1945

Zarządca

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie

Położenie na mapie gminy Krzymów
Mapa konturowa gminy Krzymów, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Borowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Borowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Borowie”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Borowie”
Ziemia52°12′06,0700″N 18°24′50,9558″E/52,201686 18,414154

Cmentarz ewangelicki w Borowie – nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski (parafia ewangelicko-augsburska w Koninie) zlokalizowany we wsi Borowo (powiat koniński, województwo wielkopolskie)[1]. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Nekropolia jest położona we wschodniej części wsi, przy skrzyżowaniu dróg lokalnych, w miejscu, gdzie od szosy KrzymówBrzeźno odchodzi droga do Paprotni. Pierwsi osadnicy olęderscy pojawili się tu w latach 70. XVIII wieku. Należeli do parafii we Władysławowie. Od 1826 przeszli do powstałej w tym czasie parafii w Koninie. Wieś była siedzibą kantoratu. Cmentarz zapewne założono w podobnych latach[1].

Na obszarze nekropolii zachowało się kilkanaście nagrobków[2] z betonu, lastrika i piaskowca. Wyróżnia się wśród nich grób piątki dzieci Heleny i Juliusa Pepke, z których czwórka zmarła w przeciągu kilku dni kwietnia 1916. Najpopularniejsze nazwiska to Sauer, Wenskowski, Schutz, Lach, Lachman oraz Pepke[1].

Na cmentarzu znajdowało się dzikie wysypisko śmieci, służył również za wybieg dla drobiu[3]. Obiekt uporządkowano i oczyszczono z krzewów w 2017 (Stowarzyszenie Frydhof, lokalna ochotnicza straż pożarna, mieszkańcy wsi i Urząd Gminy w Krzymowie)[1][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Urszula Karolczak, Damian Kruczkowski, Joanna Fukowska, Radosław Grzelak, Lila Vogt, Przywracamy pamięć o Olędrach w dolinie Warty, Wielkopolksie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci Frydchof, Konin, 2018, s. 10
  2. Borowo. Cmentarz ewangelicki w Borowie. [online], luteranie.konin.pl [dostęp 2023-04-03].
  3. Wiejskie Cmentarze Ewangelickie Województwa Łódzkiego - Ratując pamięć - Czy cmentarze ewangelickie zostały zapomniane? [online], www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl [dostęp 2023-05-18].
  4. Milena Fabisiak, Przegląd Koniński, Na cmentarzu wydobyli z ziemi i oczyścili nagrobki. W jednym znaleźli kurze jajo. [dostęp 2023-04-03].