Cmentarz w Kulnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz w Kulnie
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Kulno

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławne, rzymskokatolickie

Stan cmentarza

czynny

Liczba kwater cmentarnych

brak podziału

Data otwarcia

XIX w.

Położenie na mapie gminy Kuryłówka
Mapa konturowa gminy Kuryłówka, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz w Kulnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz w Kulnie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz w Kulnie”
Położenie na mapie powiatu leżajskiego
Mapa konturowa powiatu leżajskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz w Kulnie”
Ziemia50°20′28″N 22°29′09″E/50,341111 22,485833

Cmentarz w Kulnienekropolia w Kulnie, pierwotnie unicka, następnie prawosławna, po II wojnie światowej współużytkowana przez prawosławnych i katolików.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Dokładna data powstania cmentarza nie jest znana. Został on urządzony na potrzeby miejscowej ludności wyznania unickiego[1]. Wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875 został przemianowany na prawosławny, tak, jak miejscowa cerkiew św. Michała Archanioła[2]. Cmentarz był użytkowany przez miejscową ludność prawosławną do końca II wojny światowej i wysiedlenia niemal wszystkich Ukraińców wyznania prawosławnego z Kulna (pozostały 93 osoby). Po wojnie został opuszczony, a według relacji prawosławnych kapłanów Michała Kaliny i Aleksego Baranowa także zdewastowany – rozbito część nagrobków, zniszczono ogrodzenie[3]. W latach 50. XX wieku cerkiew w Kulnie została jednak otwarta ponownie[4], a od 1972 na mocy porozumienia obu Kościołów jest współużytkowana przez prawosławnych i katolików[2]. Dwuwyznaniowy stał się również cmentarz w Kulnie[2]. Cmentarz znajduje się na północny wschód od wsi, na pagórkowatej polanie w lesie[1].

Na terenie nekropolii znajduje się największa na terenie gminy Kuryłówka liczba nagrobków dawnych ukraińskich mieszkańców tego obszaru. Zachowało się kilkadziesiąt pomników nagrobnych sprzed II wojny światowej, w tym najstarsze z końca XIX w. Mają one kształt stell zwieńczonych krucyfiksami, krzyżami prawosławnymi lub krzyżami łacińskimi z wyrzeźbionymi krzyżami prawosławnymi; inne pomniki mają postać postumentów z inskrypcjami. Na cmentarzu zachował się także metalowy, ażurowy, bogato zdobiony krzyż z płaskorzeźbą anioła na przecięciu ramion otoczony metalowym ornamentalnym ogrodzeniem wzniesiony na grobie podpułkownika rosyjskiej straży granicznej Piotra Sokołowskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c PROGRAM Opieki nad zabytkami Gminy Kuryłówka ma lata 2010 – 2014 [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 2016-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-16].
  2. a b c Bystre parafia pw. Świętego Andrzeja Boboli [online], www.diecezja.zamojskolubaczowska.pl [dostęp 2016-08-01].
  3. Pelica G. J.. Ślady wyrwane z zapomnienia. „Przegląd Prawosławny”. 6 (252), czerwiec 2006. ISSN 1230-1078.
  4. Wysocki J., Ukraińcy na Lubelszczyźnie w latach 1944–1956. Lublin: Instytut Pamięci Narodowej, 2011, ss. 81–82 i 127. ISBN 978-83-7629-260-1.