Daniel w jaskini lwów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daniel w jaskini lwów
Daniël in de leeuwenkuil
Ilustracja
Autor

Peter Paul Rubens

Data powstania

1614–1616

Medium

olej na płótnie

Wymiary

224 × 330 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Waszyngton

Lokalizacja

National Gallery of Art

Daniel w jaskini lwów (niderl. Daniël in de leeuwenkuil) – obraz namalowany flamandzkiego malarza barokowego, Petera Paula Rubensa.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tematyka obrazu została zaczerpnięta ze Starego Testamentu z Księgi Daniela. Obrazuje motyw ukarania Daniela za jego wiarę w Boga przez króla perskiego Dariusza. Wówczas obowiązywało prawo zakazujące oddawania czci komu innemu niż królowi. Za złamanie tego prawa karano wrzuceniem do jaskini pełnej lwów. Daniel został pojmany i skazany. Król wierzył w jego wiarę w Boga i w to, że ona go uratuje, lecz musiał respektować ustanowione prawo. Po wtrąceniu do jaskini zamknięto ją, a król poszcząc czekał do następnego dnia.

Król wstał o świcie i udał się spiesznie do jaskini lwów. Gdy był blisko jaskini, wołał do Daniela głosem pełnym bólu: „Danielu, sługo żyjącego Boga, czy Bóg, któremu służysz tak wytrwale, mógł cię wybawić od lwów?” Wtedy Daniel odpowiedział królowi: „Królu, żyj wiecznie! Mój Bóg posłał swego anioła i on zamknął paszczę lwom; nie wyrządziły mi one krzywdy, ponieważ On uznał mnie za niewinnego; a także wobec ciebie nie uczyniłem nic złego”. Uradował się z tego król i rozkazał wydobyć Daniela z jaskini lwów; nie znaleziono na nim żadnej rany, bo zaufał swemu Bogu.(Dn 6 20-25)

Rubens umieścił Daniela pośrodku dzikich zwierząt. Skulony, ze złożonymi rękoma, z głową wzniesioną do nieba, modli się do Boga o ocalenie. Lwy wokół niego jakby nie zauważają człowieka. Ich pyski są groźne, jeden u dołu szczerzy kły, drugi koło Daniela otwiera szeroko paszczę. Cała scena przepełniona jest grozą i wskazuje na wielkie zagrożenie jakiemu poddany został Daniel. Nadzieję na ocalenie daje jasne, błękitne niebo na samej górze obrazu. To, że można je zobaczyć oznacza, iż jaskinia została już otwarta i zaraz król uwolni Daniela.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick De Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce. Rozwiązywanie zagadek dawnych mistrzów – od Giotta do Goi. ISBN 978-83-242-0903-3.