Doświadczenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy filozofii. Zobacz też: doświadczenie jako eksperyment.
Dziecko uczące się krajów Azji raczej przez doświadczenie niż przez uczenie się na pamięć.

Doświadczenie jest powszechnym pojęciem składającym się z wiedzy lub umiejętności w obserwacjach pewnych rzeczy, wydarzeń, uzyskanych poprzez zaangażowanie w ujawnienie tych rzeczy lub wydarzeń. Historia słowa doświadczenie (w tym staropolskiego słowa eksperiencja) jest blisko związana z pojęciem eksperymentu.

Pojęcie doświadczenia generalnie odnosi się do wiedzy jak wykonać pewne zadania, a nie do proponowania rozwiązań. Filozofowie nazywają wiedzę opartą na doświadczeniu wiedzą empiryczną lub wiedzą a posteriori.

Osoba ze znacznym doświadczeniem w pewnym polu może zyskać reputację specjalisty.

Typy doświadczenia[edytuj | edytuj kod]

Słowo doświadczenie może odnosić się zarówno do nieprzetworzonych psychicznie, bezpośrednio odczutych zdarzeń, tak samo jak do mądrości zdobytej w wyniku dalszej refleksji na temat tych wydarzeń lub ich interpretacji.

Najczęściej mądrościowe doświadczenie gromadzi się przez jakiś okres czasu, chociaż jedno konkretne chwilowe wydarzenie również może doświadczyć.

Doświadczenia możemy podzielić na:

Bezpośredniość doświadczenia[edytuj | edytuj kod]

Ktoś kto jest zdolny opisać wydarzenie którego był świadkiem, lub w którym brał udział, ma doświadczenie z pierwszej ręki. Takie doświadczenie jest szczególnie cenne ponieważ było się tam i można samemu ocenić sytuację, przeanalizować ją. Jednak i tak często pozostaje potencjalnie podlegająca pod błędy osobista interpretacja, postrzeganie sensu zdarzenia.

Doświadczenie z drugiej ręki może być bogatszym zasobem: zdarzenie nagrane lub streszczone przez obserwatorów z pierwszej ręki, lub doświadczonych, albo z przyrządów, potencjalnie daje możliwość wyrażania wielokrotnych punktów widzenia.

Doświadczenie z trzeciej ręki, oparte na wymijającej i być może niepewnej pogłosce lub plotce, może być potencjalnie niebezpiecznie blisko oddawania błędnego sensu zdarzenia.

Gry[edytuj | edytuj kod]

W grach RPG traktuje się doświadczenie (i jego nabywanie) jako ważny i cenny produkt. Zobacz: punkt doświadczenia.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Amerykański filozof Ralph Waldo Emerson napisał esej zatytułowany Experience (Doświadczenie, opublikowany w 1844), w którym prosi czytelników aby odrzucać uczucia które mogą oddalić ich od świętości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]