Douglas Commuter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Douglas Commuter
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

Douglas Aircraft Company

Załoga

2

Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość

11,35 m

Profil skrzydła

Clark Y

Masa
Własna

363 kg

Startowa

567 kg

Osiągi
Prędkość maks.

122 km/h

Dane operacyjne

Douglas Commuter – pierwszy samolot sportowy zaprojektowany w zakładach Douglas Corporation, a także pierwszy jednopłat tej firmy i pierwszy samolot ze skrzydłem o profilu typu Clark Y. Commuter został zaprojektowany z myślą o powracających z wojny pilotach United States Army Air Service, którzy chcieli kontynuować latanie w celach rekreacyjnych. Pomimo dobrych osiągów zbudowano tylko jeden prototyp i nie zdecydowano się na produkcję seryjną głównie z powodu bardzo silnej konkurencji ze strony innych samolotów tego typu oraz małych mocy produkcyjnych Douglasa zajętych wówczas produkcją innych samolotów.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Commuter był jednosilnikowym, dwumiejscowym lekkim samolotem sportowym. Był to pierwszy jednopłat zaprojektowany i zbudowany w zakładach Douglasa. Górnopłat miał zewnętrzne zastrzały, skrzydło miało przekrój znany jako Clark Y – był to pierwszy samolot z tego typu skrzydłem. Skrzydła był składane wzdłuż kadłuba co miało ułatwić składowanie samolotu w niewielkich pomieszczeniach takich jak przydomowe garaże[1].

Kadłub miał konstrukcję drewnianą, pokrytą płótnem z wyjątkiem obudowy silnika, która była aluminiowa. Z obudowy silnika wystawały tłoki silnika. Samolot został zaprojektowany w dwóch wersjach z różnymi silnikami - z trzycylindrowym, chłodzonym powietrzem silnikiem gwiazdowym typu Anzani o mocy 35 koni mechanicznych i z większym, także chłodzonym powietrzem, silnikiem Wright Gale o mocy 60 KM[1].

Commuter wyposażony był w podwozie klasyczne, niechowane z płozą ogonową[1].

Rozpiętość skrzydeł wynosiła 37 stóp i 3 cale (11,35 m). Pusty samolot ważył 800 funtów (363 kg), a jego masa startowa wynosiła 1250 funtów (567 kg). Prędkość maksymalna Commutera wynosiła 76 mil na godzinę (122 km/h)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Commuter został zaprojektowany jako lekki samolot sportowy, głównie z myślą o powracających z I wojny światowej pilotach którzy chcieliby kontynuować latanie po przejściu do życia cywilnego. Commuter został ukończony i został oblatany w 1926. Pomimo dobrych osiągów nie zdecydowano się wprowadzić samolotu do seryjnej produkcji z powodu bardzo silnej konkurencji i ponieważ w tym czasie zakłady Douglasa były wystarczająco zajęte innymi zamówieniami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R. Francillon, McDonnell Douglas..., s. 90

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • René J. Francillon: McDonnell Douglas aircraft since 1920. Annapolis, Md.: Naval Institute Press, 1988. ISBN 0-87021-428-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]