Emisja akcji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Emisja akcji (ang. issuance of shares) – podwyższenie kapitału własnego przez spółkę akcyjną, polegające na wyemitowaniu, czyli utworzeniu nowych akcji.

Kolejne emisje odbywają się zwykle w seriach oznaczanych literami. Walne zgromadzenie określa m.in. do kogo są kierowane nowe akcje, na przykład do pracowników, obecnych akcjonariuszy, menedżerów instytucji, wierzycieli czy też na rynek publiczny. Może się to odbywać z lub bez zachowania prawa poboru. Nowe akcje posiadają określoną wartość nominalną wynikającą z umowy spółki, natomiast oferowane są po cenie określonej przez walne zgromadzenie, bądź są przyznawane bez konieczności zapłaty ceny. Środki pozyskane z emisji wpływają do spółki i są księgowane w bilansie: po stronie aktywów jako gotówka, a po stronie pasywów zwykle w dwóch częściach w kapitale, tj. jako wartość nominalna oraz nadwyżka ze sprzedaży udziałów powyżej wartości nominalnej.

Emisja akcji rozwadnia udziały akcjonariuszy, bowiem kapitał po emisji dzieli się na większą liczbę udziałów, natomiast wpływy z jego podniesienia są niemal zawsze mniejsze niż ich aktualna wartość rynkowa, gdyż są oferowane z dyskontem (czyli taniej) zachęcającym do kupna – inaczej emisja nie doszłaby do skutku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]