Głuptak (system obrony przeciwminowej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Głuptak (System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kryptonim „Głuptak”) – polski głębinowy system obrony przeciwminowej przeznaczony dla Marynarki Wojennej. Opracowany został przez zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

System obrony przeciwminowej (OPM) wykorzystuje mały, zdalnie sterowany pojazd o długości ok. 1 m i kształcie przypominającym torpedę. Napędzany niewielkimi śrubami poruszanymi przez silniki elektryczne służy do przenoszenia efektora niszczącego minę morską przy pomocy kumulacyjnego ładunku wybuchowego. W czasie takiej operacji pojazd również ulega zniszczeniu. W wersji ćwiczebnej może być wykorzystywany do rozpoznania[1].

Pojazd wyposażony jest w obrotową głowicę o ruchomości pełnej półsfery, przeznaczoną do celowania w miny morskie. Głowica mieści kumulacyjny ładunek bojowy z zapalnikiem, kamerę TV, sonar i dwa emitery promieni światła laserowego pozwalające na precyzyjne celowanie kierunkiem działania strumienia kumulacyjnego. Budowa umożliwia celowanie w bok, a nie tylko na wprost jak inne podobne urządzenia na świecie. Pojazd ma zdolność skutecznego działania w warunkach silnych prądów o prędkości do 2 m/s[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczeniem systemu jest identyfikacja i neutralizacja obiektów niebezpiecznych znajdujących się w toni, spoczywających na dnie, a także częściowo zagrzebanych w mule i ukrytych za przeszkodami terenowymi. Głuptak może operować na głębokości od 5 do 200 m. Podobne systemy są używane także przez inne floty NATO[2].

Pojazdy „Głuptak” opracowane na Politechnice Gdańskiej wchodzą w skład wyposażenia niszczyciela min ORP „Kormoran”, który wszedł do służby w Marynarce Wojennej w 2017.

W celu zwiększenia zasięgu Głuptaka, może być on zainstalowany na zdalnie kierowanym pojeździe podwodnym Morświn, skonstruowanym na Politechnice Gdańskiej[2].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

System zdobył wyróżnienie „za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d System obrony przeciwminowej „Głuptak” wyróżniony przez MON – Aktualności [online], pg.edu.pl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
  2. a b Morświn i Głuptak – serwis przeciwminowej pary z Politechniki Gdańskiej [online], Portal Stoczniowy, 15 listopada 2018 [dostęp 2020-08-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]